ایران

آخرین آمار از صادرات و واردات سال

به گزارش وقت خبر . «مهدی میراشرفی»، رئیس کل گمرک ایران ، با اشاره به رسیدن حجم صادرات و واردات کشور به بیش از ۱۶۹ میلیون تن در سال ۹۸ گفت: میزان صادرات کشور از لحاظ وزنی به ۱۳۳/۹ میلیون تن رسید که تقریبا معادل ۳ برابر میزان وزنی واردات است. این افزایش، رکوردی در تاریخ صادرات غیر نفتی در شاخص وزنی ایران بوده و نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷، رشد ۱۳/۵ درصدی را تجربه کرده‌است.

 

او افزود: میزان وزنی واردات سال ۹۸ به ۳۵/۳ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه ۹/۳ درصد افزایش یافته ‎است.

رئیس کل گمرک تاکید کرد: علیرغم تحریم‌های ظالمانه کشور در بنادر و مرزهای زمینی و هوایی، توانستیم حدود ۱۳۴ میلیون تن صادرات و ۳۵ میلیون تن واردات در سال ۹۸ داشته‌باشیم و با رسیدن رقم وزنی واردات به یک سوم میزان صادرات، رکورد جدیدی در این زمینه ثبت کنیم.

۸۵درصد کالاهای وارداتی ملزومات اولیه تولید بوده‌است

میراشرفی در خصوص ترکیب کالاهای وارداتی به کشور توضیح داد: بیش از ۸۵ درصد کالاهای وارداتی، نهاده‌های تولید، مواد اولیه تولید، ماشین‌آلات خط تولید و کالاهای واسطه‌ای تولید بوده و این ترکیب به این معناست که واردات در مسیر رونق تولید صورت گرفته‌ است که با رونق تولید، افزایش صادرات را شاهد خواهیم بود.

او درباره ترکیب کالاهای صادراتی نیز گفت: کالاها و فرآورده‌های پتروشیمی دارای بیش‌ترین سهم در ارزش صادرات کشور بوده که حاکی از فاصله گرفتن کشور از خام فروشی و حرکت به به سمت صادرات و فروش فرآورده‌های نفتی، است.

رئیس کل گمرک نخستین شریک تجاری کشور در سال ۹۸ را چین اعلام کرد و افزود: در سال ۹۸ بیشترین صادرات را به چین داشتیم و پس از آن کشورهای عراق با حدود ۹ میلیارد، ترکیه با ۵ میلیارد، امارات متحده عربی با ۴/۵ میلیارد و افغانستان با ۲/۳ میلیارد دلار، ۵ مقصد اولیه صادرات ایران بودند که نشان می‎دهد، ۵ شریک اول صادرات کشورمان از کشورهای آسیایی و اغلب از همسایگان ایران بوده‌اند

میراشرفی در خصوص شرکای وارداتی ایران گفت: چین با ۱۱/۲ میلیارد دلار شریک اول ایران در واردات بوده و پس از آن امارات متحده عربی با ۸/۹، ترکیه با ۴/۹، هند با ۳/۶ و آلمان با ۲/۱ میلیارد دلار ۵ شریک اول ایران در واردات هستند.

او در خصوص ترکیب کالاهای وارداتی نیز اظهار کرد: این کالاها شامل دو دسته ۱۰ قلم و ۲۵ قلم می‌شود که در خصوص ۲۵ قلم کالا، ۲۵ میلیون تن نهاده‌های تولید، نهاده‌های دامی، کالاهای اساسی، تجهیزات پزشکی و دارو وارد شده‎ است.

رئیس کل گمرک یکی از دلایل اصلی کاهش یا ثبات نرخ مرغ و فرآورده‌های مربوط به آن را افزایش واردات کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی به کشور به میزان ۳میلیون تن بیش‌تر از سال قبل دانست و افزود: بر اساس آمار گمرک ۲۹/۷ میلیارد دلار کالاهای واسطه‌ای، ۵/۹ میلیارد دلار کالاهای سرمایه‌ای و ۸ درصد کالاهای مصرفی در سال ۹۸ وارد کشور شده ‎است.

گسترش نیوز /

ایران

قبلی سازمان ملل به در خواست ایران پاسخ مثبت داد
بعد دلیل هجوم مردم برای خرید طلا چیست؟

حتما ببینید

تداوم پذیره نویسی صندوق واسطه گری مالی یکم در بانک ملت

پذیره نویسی صندوق واسطه گری مالی یکم در شعب و درگاه های غیرحضوری بانک ملت تا ۳۱ اردیبهشت ماه ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *