راه اندازی سیستمهای اعلام و اطفای حریق پست ۴۰۰ کیلوولت

به گزارش وقت خبر , داریوش دریابار مدیر خدمات فنی و پشتیبانی مجتمع فولاد سبا ضمن تأیید این خبر گفت: این کار از اواخر سال ۹۷ با همکاری شرکت‌های پیمانکار داخلی که در این زمینه از تجربه و سابقۀ کافی برخوردار بودند، در بدترین شرایط تحریم و بنابر ضرورت کارخانه، وارد فاز اجرا شد.

وی در خصوص اهمیت اجرای این پروژه گفت: حوادث احتمالی ترانس‌های قدرت در صنایع مختلف می‌تواند آسیب‌های جدی تجهیزات، توقف روند تولید و همچنین خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای نیروی انسانی و محیط‌زیست در پی داشته باشد. بنابراین به‌منظور جلوگیری از چنین حوادثی، واحد تولید و توزیع برق مجتمع فولاد سبا، با همکاری شرکت‌های مذکور، اجرای این پروژه را در دستور کار قرار داد.

دریابار با تأکید بر اینکه کلیۀ تجهیزات در پست ۴۰۰ کیلوولت و دیگر پست‌های اشاره‌شدۀ این قرارداد، فاقد تجهیزات سیستم‌های اعلام و اطفای حریق اتوماتیک بودند، تصریح کرد: تمامی برندهای استفاده‌شده در سیستم اعلام حریق NOTIFIRE -UK و در سیستم اطفای حریق KCA و تکنیدرو از برندهای معتبر جهانی به شمار می‌آیند. همۀ تجهیزات دیگر همچون شیرآلات و درب‌های ضدحریق از محل تولیدات داخلی تأمین شده است.

 وی ادامه داد: با توجه به حساسیت عملیات اجرایی بر روی ترانسفورماتورهای قدرت ۴۰۰ کیلوولت که برای ادامۀ تولید بسیار حیاتی‌اند و زمان بسیار محدود بی‌برقی برای این تجهیزات در زمان تعمیرات برنامه‌ریزی ‌شده است، این پروژه بدون هیچ‌ حادثه و با بیشترین توان و دقت اجرایی شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 دریابار تصریح کرد: اینک پس از اجرای روند راه‌اندازی، از ۲۰ مرداد ۹۹ کلیۀ تجهیزات این سیستم آزمایش‌های موردنیاز را توسط واحد آتش‌نشانی مجتمع فولاد سبا با موفقیت پشت سرگذاشته و با بهترین عملکرد در حال کار است.

وی گفت: پروژۀ اجراشده در واحد تولید و توزیع برق مجتمع فولاد سبا  شامل بخش‌های ذیل است:

– اجرای سیستم اعلام و اطفای حریق اتوماتیک آب و فوم بر روی ترانسفورماتورهای ۴۰۰ کیلوولت؛ – اجرای سیستم خنک‌کنندگی آب دیواره‌های آتش ترانسفورماتورهای ۴۰۰ کیلوولت؛ – اجرای سیستم اعلام حریق اتوماتیک در پست و گالری‌های کابل MRSS و SVC۱ و SVC۲؛ – اجرای سیستم اعلام حریق اتوماتیک در پست RED و تونل‌های ارتباطی به واحد احیا مستقیم و غبارگیر؛ – اجرای درب‌های ضدحریق و مواد فلاماستیک بر روی کابل‌ها در تونل‌های برق زیرمجموعۀ پست‌های MRSS و RED به طول تقریبی ۲ کیلومتر؛ – توسعۀ رینگ آب آتش‌نشانی با لوله‌های دفنی پلی‌اتیلن در محدودۀ پست ۴۰۰ کیلوولت مجتمع فولاد سبا؛ – ساخت بنا و نصب تجهیزات و تأسیسات الکتریکی و مکانیکی جهت اتاق‌های FFR مربوط به سیستم اطفای حریق اتوماتیک ترانسفورماتورهای ۴۰۰ کیلوولت.

مدیر خدمات فنی و پشتیبانی مجتمع فولاد سبادر خاتمه از همکاری مدیران و کارشناسان مجتمع فولاد سبا در واحدهای خدمات فنی و پشتیبانی، تکنولوژی و اجرای پروژه‌ها، ایمنی فنی و آتش‌نشانی، توزیع برق، مدیریت و کارکنان شرکت‌های مهندسی آب‌وآتش نقش‌جهان و فراتحقیق و سایر واحدهایی که به‌نوعی در اجرای این پروژۀ خطیر همکاری نمودند، تشکر و قدردانی کرد.

قبلی نفت پاسارگاد تنها واحد نمونه استاندارد استان هرمزگان شد
بعد اجرای مانور پایداری شبکه همراه اول در سطح نودهای اصلی شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *