بانک کارآفرین

کاهش ارزش متوسط بازار مالی بانک کارآفرین در پایان سال ۹۷

به گزارش “وقت خبر“بانک کار آفرین از جمله بانکهایی است که اگرچه در سال ۹۸ وضعیت بهتری را در بازار سرمایه و صورتهای مالی پشت سر گذاشت اما بررسی برخی نکات در گزارش هیئت مدیره ی این بانک در پایان سال ۹۷ تردیدهایی را به وجود می آورد که می توان در مورد آنها تأمل کرد.

یکی از نکاتی که باید در مورد کارآفرین در نظر داشت ریزش باور نکردنی ارزش متوسط بازار مالی این بانک است که در پایان سال ۹۷ نسبت به سالهای ۹۵ و ۹۶ کاهش چشمگیر داشته. این بانک که در سال ۹۵ ارزش این بازار را بالغ بر ۲۵.۲۲۱ میلیارد ریال می دید در پایان سال ۹۷ با کاهش ۱۰۶ درصدی روبرو شد و ارزش آن به ۱۲.۲۴۷ میلیارد ریال رسید. همچنین این مقدار در مقایسه با سال ۹۷ که ۱۹.۵۵۸ میلیارد ریال بود کاهش ۶۰ درصدی داشت.

میانگین قیمت هرسهم این بانک نیز که برای فعالان بازار سرمایه و خریداران نمادهای بانکی دارای اهمیت است ماجرای مشابهی داشت آنچه از گزارش هیئت مدیره ی این بانک برمی آید میانگین قیمت هرسهم آن در پایان سال ۹۵ به میزان ۲.۹۶۷ ریال بود که این میزان در سال ۹۶ به ۲.۳۰۱ ریال رسید اما در سال ۹۷ با کاهش ۱۰۶ و ۶۰ درصدی به ۱.۴۴۱ ریال رسید. لازم به ذکر است تعداد سهام معامله شده ی این بانک در پایان سال ۹۷ از سالهای ۹۵ و ۹۶ بیشتر بوده و رقم ۵۱۵.۹۷۲.۲۲۶ را نشان می دهد.

سود پرداختی به سپرده های یک تا پنج ساله ی این بانک نیز در پایان سال ۹۷ در مقایسه با سالهای ۹۵ و ۹۶ کاهش شدید داشته است. سود پرداختی به این سپرده ها در پایان سال ۹۵ و ۹۶ به ترتیب ۱۰.۳۹۱ و ۱۴.۰۸۶ میلیارد ریال بوده که این میزان در پایان سال ۹۷ به ۸.۷۶۳ میلیارد ریال رسید. نرخ علی الحساب سود پرداختی به سپرده های سرمایه گذاری و نرخ سود سپرده های قانونی سال ۹۶ و ۹۷ در مورد سپرده های یک تا ۵ ساله به ترتیب ۱۵% و ۱۱.۹% بود.

میزان سود پرداختی بانک کارآفرین به سپرده های ارزی نیز در پایان سال ۹۷ به ۱۳.۶۳۸ میلیارد ریال رسید که نسبت به سال ۹۶ کاهش ۳۸ درصدی را ثبت کرد.

قبلی نعل وارونه مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی
بعد ۶۵ درصد مطالبات مشکوک الوصول در بخشی از تسهیلات بانک کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *