مزایده بانک تجارت بنگاهداری

مزایده های هشدار دهنده برای بانک تجارت + سند

 

به گزارش “وقت خبر“موضوع بنگاهداری بانکها سالهاست که ادامه دارد و سالهای زیاد دیگری هم ادامه خواهد داشت. بانکها باید درآمدزایی داشته باشند و در این موضوع شکی نیست اما این مسئله باید با ظرفیتهای بانکی انجام گیرد. درآمد از طریق ظرفیتهای بانکی پایدار و ثابت خواهد بود تا اینکه برخی از مدیران بانکی با دست زدن به بنگاهداری آن هم با اشتهای سیری ناپذیر بخش مهمی از سرمایه ی بانک را در این مسیر خرج کنند. آسیب اینکار زمانی بیشتر می شود که بانکها به منظور رهایی از این وضعیت اقدام به برگزاری مزایده کنند. میزان استقبال از برگزاری مزایده نشان دهنده ی جذابیت بنگاههایی است که یک بانک بخشی از آن و یا تمام آن را در اختیار دارد. دو مزایده ی اخیر بانک تجارت به خوبی نشان می دهد که مدیران این بانک در بخش بنگاهداری انتخاب خوبی نداشتند و به معنی دیگر خیلی بد عمل کردند.

بانک تجارت با زیان ۱۲۲ هزار میلیارد ریالی در پایان ۹ ماهه ۹۸ نشان داد که اوضاع بسیار بدی را سپری می کند اما با همین شرایط دست از بنگاهداری برنداشته و همچنان به آن ادامه می دهد. برگزاری دو مزایده اخیر این بانک نشان داد که وضعیت مطلوبی در این باره وجود ندارد. دو شرکت تجارت الکترونیک پارسیان و توسعه مولد نیروگاهی بجهرم که به ترتیب با دو نماد رتاپ و بجهرم در بازار بورس و فرابورس فعالیت می کنند بانک تجارت را به عنوان سهامدار خود می بینند. تجارت در رتاپ ۱۳.۴۱% سهام داشته که ارزش آن بالغ بر ۴۸۸ میلیون است و در بجهرم مالکیت ۱۶.۶۸% سهام که ارزشی بیش از ۴ میلیارد دارد را در اختیار دارد.

این بانک که در تاریخ ۲۸ بهمن و ۲۸ اسفند اقدام به واگذاری سهام این دو شرکت از طریق مزایده کرد به علت فقدان متقاضی برای مزایده در تاریخ عرضه موفق به انجام آن نشد. حال سؤالی که مطرح می شود این است که چرا باید دو شرکتی که هیچ تقاضایی برای خرید سهام آنها وجود نداشته در اختیار بانکی باشد که در چندسال گذشته همواره زیان ده بوده و تراز مالی مثبتی نداشته است؟

 

قبلی تلاش می‌کنیم در سال ۱۳۹۹ پیشگام «جهش تولید» باشیم
بعد ظریف: آمریکا مانعی در مسیر مبارزه با کرونا است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *