مشکوک الوصول بانک کارآفرین تسهیلات غیرجاری

۹ درصد از کل تسهیلات بانک کارآفرین مشکوک الوصول است

به گزارش “وقت خبر“اعطای تسهیلات بانکی به بخش خصوصی همیشه یکی از فرصتهایی است که بانکها در اختیار فعالان این بخش می گذارند تا از این جهت بتوانند به توسعه اشتغال و گردش مالی کمک کنند. هزینه های این کار برای بانک می تواند تبدیل شدن چنین تسهیلاتی به معوق ، گذشته و مشکوک الوصول باشد که البته اگر مبنای درستی برای پرداخت تسهیلات وجود داشته باشد این اتفاق کمتر رخ خواهد داد. بانکهای خصوصی کشور اگرچه طی سالهای گذشته همیشه دستگیر بخشهای مختلف تولیدی و صنعتی بودند اما در مواقعی نیز با پرداخت تسهیلات به برخی از افراد و سازمانها آن هم در رقمهای زیاد و تبدیل شدن آن به غیرجاری هزینه هایی را برای اقتصاد می تراشند. نمونه های زیادی که امروز در محاکم قضایی می بینیم گواهی بر این ادعاست. متأسفانه گاهاً با عدم اعتبارسنجی درست تسهیلاتی به برخی از افراد داده می شود که نمی توان ساده از کنار آن گذشت. بانک کارآفرین یکی از بانکهای خصوصی کشور است که علیرغم صورتهای خوب مالی اما مواردی را در بخش تسهیلات ثبت کرده که می تواند جای سؤال باشد.

بانک کارآفرین که مدیریت آن در حال حاضر با محمدرضا فرزین است اشخاص حقیقی زیادی را به عنوان سهامداران خود می بیند. این بانک که در صورتهای مالی ۹ ماهه ۹۸ به بخش خصوصی بیش از ۱۱۷.۵۴۴ میلیارد ریال تسهیلات داده بیش از ۱۰.۴۶۹ میلیارد ریال آن را مشکوک الوصول می بیند که این رقم معادل ۹ درصد جمع تسهیلات این بانک است. مسئله ای که باید در مورد این بانک باید به آن اشاره کرد این است که بیشترین حجم وامهای این بانک مربوط به صنعت و معدن بوده که چیزی در حدود ۵۵ درصد کل تسهیلات بانک را شامل می شود که در پایان ۶ ماهه ۹۸ میزان ۳۳% آن غیرجاری بوده است. همچنین ۵۲ درصد از کل وثایق این بانک را چک و سفته تشکیل می دهد که با توجه به برخی از اتفاقاتی که در حوزه بانکی مشاهده می کنیم می تواند تبعاتی را برای بانک به همراه داشته باشد.

قبلی با هدف کمک به زنان سرپرست خانوار در دوران بحران؛ آغاز کمپین «کرونان» توسط بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان
بعد دستور روحانی به وزیر اطلاعات برای تعقیب عاملان از بین‌بردن جوجه‌ها

حتما ببینید

مطالبات

افزایش ۱۸۰ درصدی مطالبات معوق بانک سینا + سند

بانک سینا در پایان 9 ماهه ی 98 بیش از 7.760 میلیارد ریال مطالبات غیرجاری داشته که این مطالبات در مقایسه با پایان سال 97 رشد 40 میلیارد ریالی داشته. بیشترین حجم این مطالبات مربوط به معوقات بانکی است که بالغ بر 4 هزار میلیارد ریال می شود که نسبت به دوره ی پایانی سال 97 افزایش 180 درصدی داشته که با توجه به تعریف این مطالبات این میزان افزایش عجیب به نظر می رسد بانک سینا در حال حاضر با کفایت سرمایه 5.3% وضعیت جالبی در این بخش ندارد و نیازمند مراقبت بیشتری از منابع بانک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *