فولاد مبارکه آب را از دل آهن جدا کرد

به گزارش وقت خبر , یکی از اهداف کلان شرکت فولاد مبارکه اصفهان همزمان با توسعه  کمی در ظرفیت‌ها و افزایش تنوع و کیفیت محصولات، بهبود مستمر وضعیت زیست محیطی شرکت بوده است.

اما اشتباه اساسی که ممکن است برای بسیاری از افراد اتفاق بیفتد ، میزان مصرف آب در ایران است. کل مصرف آب در کشور نزدیک به ۹۶.۳۷ میلیارد متر مکعب در سال است. در این میان ، کشاورزی با ۸۳/۸۸ درصد سهم در رتبه اول ، مصرف شرب عمومی با ۳۳/۸ درصد دوم و در نهایت صنعت با ۷۴/۲ درصد در جایگاه سوم قرار دارد. فولاد مبارکه اصفهان سهم زیادی از صنعت کشور را در اختیار دارد. همچنین به عنوان بزرگترین تولید کننده فولاد در غرب آسیا و شمال آفریقا شناخته می شود. این کارخانه از ابتدای تأسیس ، کاهش مصرف آب را در دستور کار خود قرار داده است.

روند افزایش محصولات خط تولید متناسب با میزان آب مصرفی این کارخانه به تنهایی گویای این تلاش و برنامه ریزی است.

 

فولاد مبارکه در ابتدای فعالیت خود (تصویر سال ۱۳۷۰) فقط برای تولید ۲/۴ میلیون تن مجوز استخراج ۴۰ میلیون متر مکعب آب را داشت. ده سال بعد ، در سال ۱۳۸۰ ، میزان آب مصرفی به ۱۷.۱ میلیون مترمکعب و میزان تولید به ۳ تن فولاد رسید.

برنامه هایی برای افزایش تولید و کاهش همزمان مصرف آب آغاز شد. سرانجام ، در سال ۹۶ و ۹۷ ، آخرین پروژه های تصفیه و بازاچرخانی پسابهای صنعتی افتتاح شد. بنابراین انجام این اقدامات ، علی رغم اینکه تولید به ۶/۲ میلیون تن رسیده بود ، ۶۱٪ از مصرف آب کاسته شد.

با این اقدامات ، فولاد مبارکه اصفهان به کمترین مصرف سرانه آب در بین کشورهای تولید کننده فولاد در جهان رسید.

همچنین با گسترش این تصفیه خانه ها و جمع آوری پساب از شهرهای همسایه ، میزان مصرف آب فولاد مبارکه به حداقل ممکن کاهش می یابد ، به طوری که این یک گام بزرگ برای مبارزه با خشکسالی است.

 

قبلی ابداع روش تشخیص و ردیابی سلول های سرطانی برای اولین بار در کشور توسط کروز
بعد جنجال تفحص برای فولاد مبارکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *