انضباط مالی ماحصل مدیریت صحیح بانکی

به طور کل نقش بانک‌ها در اقتصاد کشور در تامین نیازهای مالی برای واحدهای تولیدی و بازرگانی است. بانک‌ها باید بتوانند از یک طرف سرمایه‌های خرد را جذب کنند و بعد از طرف دیگر در قالب تسهیلات به واحدهای تولیدی و صنعتی خدمات بدهند تا باعث تقویت آنها شده و در نتیجه واحدهای تولیدی بتوانند نقش خود را در اقتصاد ملی به درستی ایفا کنند.

کد خبر : 1095
تاریخ انتشار : شنبه 4 ژانویه 2020 - 10:25
انضباط مالی ماحصل مدیریت صحیح بانکی

به گزارش وقت خبر، به نقل از نبض بازار ، رشد اقتصادی مهم‌ترین هدف مدیریت اقتصاد کلان است که دستیابی به آن نیازمند تجهیز و تخصیص بهینه منابع است و تحقق این مهم، بدون کمک بازارهای مالی امکان‌پذیر نیست. نظام مالی ایران چندان توسعه‌یافته نیست و موجب شده است رشد اقتصادی از این جهت با چالش‌هایی روبه‌رو شود. به طور مثال، فقدان بازار بدهی و بازار سرمایه عمیق، باعث شده است مشکلات فراوانی در مسیر هدایت پس‌اندازها به سمت سرمایه‌گذاری‌های مولد ایجاد شود.
با درک اهمیت نظام مالی و نقش مسلط شبکه بانکی، مقامات اقتصادی برنامه اصلاح نظام بانکی را طراحی کرده‌اند. تدوین‌کنندگان این برنامه را در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی با هدف ایجاد ثبات و پایداری اقتصاد کلان، ثبات قیمت‌ها، ایجاد ثبات پایدار در نظام مالی اقتصاد به منظور افزایش مقاومت اقتصاد ایران در برابر تکانه‌های اقتصادی خارجی و داخلی، ارتقای بنیه‌های تولید داخلی، کاهش آسیب‌پذیری بانک‌ها و موسسات اعتباری در برابر انواع ریسک، کاهش دامنه نوسان نرخ ارز و ارتقای شفافیت و کارایی بازار ارز در تامین نیازهای تولیدی و تجاری و توسعه صادرات غیرنفتی می‌دانند.

به طور کل نقش بانک‌ها در اقتصاد کشور در تامین نیازهای مالی برای واحدهای تولیدی و بازرگانی است. بانک‌ها باید بتوانند از یک طرف سرمایه‌های خرد را جذب کنند و بعد از طرف دیگر در قالب تسهیلات به واحدهای تولیدی و صنعتی خدمات بدهند تا باعث تقویت آنها شده و در نتیجه واحدهای تولیدی بتوانند نقش خود را در اقتصاد ملی به درستی ایفا کنند.

تجمیع نظر بسیاری از کارشناسان اقتصاد کشور را بانک محور می داند و در واقع نقش بانکها در پیشبرد اهداف اقتصادی بسیار مهم و غیرقابل انکار است. اما گاهاً مشاهده می شود که این دغدغه ی بزرگ در نزد برخی با مجاهدت بیشتر دنبال می شود. بانک سینا را می توان نمونه ی درستی از مدیریت بانکداری کشور دانست خروج هوشمندانه ی بانک سینا از دایره ی تحریمهای ناجوانمردانه ی ایالات متحده ی امریکا نشان از مدیریت صحیحی داشت که پیوستار این هوشمندی در آیندهی نیز به کمک بانک سینا آمد. سود انباشته ی بانک سینا در در مدت شش ماه از پایان سال 97 به 1.573 میلیارد ریال رسید که در مقایسه با پایان سال 97 رشد 503 درصدی داشت. با توجه به اینکه یکی از معیارهای موفقیت بانک میزان سپرده های مختلف است افزایش 124 درصدی سپرده های پس انداز و مشابه در این بانک علاوه بر اینکه نشانه ی اعتماد مردم به آن می تواند باشد پتانسیل خوبی برای افزایش ظرفیت مالی خواهد بود. خبر خوبی که می تواند سهامداران بانک سینا را به آینده بیشتر از قبل امیدوار نگه دارد افزایش 43 درصدی سود سهام پرداختنی بانک سیناست. پرداخت 45 میلیارد و 596 میلیون ریال سود سهام پرداختنی مؤید همین موضوع است. درآمدهای مشاع و غیرمشاع بانک سینا نیز موج صعودی خوبی را پشت سر گذاشته و با این حساب باید گفت نه تنها بانک سینا بلکه اوضاع شرکتهای زیر مجموعه ی بانک نیز مطلوب است که در این مورد شاهد افزایش 116 درصدی موجودی نقد این بانک هستیم. سود خالص هر سهم بانک سینا نیز نسبت به دوره ی مشابه سال قبل افزایش 335 درصدی را نشان می دهد که رقم بسیار قابل توجهی است. کسب این موفقیتها تنها در شرایطی ایجاد خواهد شد که سبک و سیاق خوبی برای روند حرکتی یک مجموعه وجود داشته باشد. رقم بدهکاری بانک سینا نیز یکی دیگر از شرایطیست که در صورت تعادل مالی خوب در یک بانک می توان شاهد آن بود با همه ی آنچه گفت در نتیجه باید اذعان کرد که وجود بانکهایی مانند بانک سینا در نظام پولی مالی می تواند سبب انضباط بخشیدن به شرایط فعلی اقتصاد کشور باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.