بانک اقتصاد نوین یا بنگاه معاملاتی املاک

در صورتهای مالی 9 ماهه ی سال جاری بانک اقتصاد نوین به سرمایه گذاری 4.188 میلیارد ریالی در حوزه ی املاک می رسیم که البته رقم دقیق سرمایه گذاری در این حوزه ی طی 9 ماهه ی 98 به بیش از 7 میلیارد و 400 میلیون می رسد.

کد خبر : 1550
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 مارس 2020 - 11:04
بانک اقتصاد نوین یا بنگاه معاملاتی املاک

به گزارش “وقت خبر“بانکها باید در چهازچوب نظام بانکی بانکداری کنند این جمله شفافترین اصل قوانین بانکی در کشورمان است که متأسفانه گوش برخی مدیران به آن بدهکار نیست و همچنان با سلیقه و تفکر خود به مدیریت گاهاً افتضاح ادامه می دهند. بانک اقتصاد نوین یکی از بانکهایی است که بانک کارآفرین ، سینا ، گروه مالی پارسیان و صندوق بازنشستگی را در جمع سهامداران خود می بیند. این بانک در پایان 9 ماهه ی 98 زیان 15.583 میلیاردی را در کارنامه ی خود می بیند.

بانک اقتصاد نوین در حالی زیان انباشته ی خود را نسبت به پایان سال 97 با افزایش 128 درصدی روبرو می بیند که بیش از 8.740 میلیارد ریال آن مربوط به دوره ی 9 ماهه ی 98 می باشد. اقتصاد نوین که به تازگی برای رهایی از وضعیتی که در آن گرفتارست دست به دامن افزایش سرمایه شده در پایان سال 97 کار خود را با زیان 6.842 میلیارد ریالی به پایان رساند. بدهی 512 هزار میلیاردی بانک در کنار زیان 9 ماهه ی 98 اوضاع را بیش از گذشته برای آن سخت کرده است.

چیزی که باید بیشتر در مورد این بانک به آن پرداخت این است که علیرغم وضعیت موجود با 19 شرکت به بنگاهداری گسترده اقدام کرده که این موضوع می تواند مزید بر علت شرایطی باشد که اقتصاد نوین در آن قرار دارد.

در کنار همه ی این مسائل اما باید به نکته ای اشاره کرد که نشان دهنده ی اوج بی توجهی برخی مدیران بانکی به توصیه های رهبر انقلاب مبنی بر بانکداری بانکها و توصیه ی بانک مرکزی است. در صورتهای مالی 9 ماهه ی سال جاری بانک اقتصاد نوین به سرمایه گذاری 4.188 میلیارد ریالی در حوزه ی املاک می رسیم که البته رقم دقیق سرمایه گذاری در این حوزه ی طی 9 ماهه ی 98 به بیش از 7 میلیارد و 400 میلیون می رسد.

در شرایطی که این بانک اصلا اوضاع مناسبی ندارد و رقمهای درج شده در آخرین صورت مالی قویا این مسئله را نأئید می کند لزوم چنین سرمایه گذاریهایی چیست؟ آیا لازم به ذکر است که سرمایه گذاری در املاک هیچ ارتباطی به حوزه ی بانکداری نداشته و تنها سبب توسعه ی بنگاهداری در نظام بانکی می شود؟ آیا درک این موضوع آنقدر باید برای برخی مدیران سخت باشد که در مورد آن اقدامی انجام نمی گیرد؟

در گزارشات بعدی از سایر مواردی که این بانک را در خطر بالقوه قرار داده خواهیم گفت اما تا ادامه ی گزارشات منتظر توضیح شفاف مدیران آن راجع به سرمایه گذاری در املاک خواهیم ماند تا مشخص شود که چرا بانکی علیرغم همه ی تأکیدات به چنین کاری اقدام کرده است؟

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.