نشست اعضای هیات مدیره بانک ملت با فعالان بازار سرمایه

Print Friendly, PDF & Email

اعضای هیات مدیره بانک ملت با هدف شفاف سازی عملکرد این بانک بورسی، نشستی را با اهالی و فعالان بازار سرمایه برگزار کردند.

کد خبر : 1573
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 اسفند 1398 - 7:33
نشست اعضای هیات مدیره بانک ملت با فعالان بازار سرمایه
Print Friendly, PDF & Email
به گزارش وقت خبر به نقل از روابط عمومی بانک ملت، در این نشست که با حضور علی رضا لگزایی، محمدتقی صمدی، مرتضی نجف و بهمن اسکندری اعضای هیات مدیره این بانک، مجتبی کحالی معاون مدیرعامل در امور مالی، سیدکاظم چاوشی مدیر امور مالی و نقی شمسی و مریم لیلی دوست روسای ادارات کل حوزه مالی برپا شد، عملکرد این بانک در شاخص هایی همچون جذب سپرده، اعطای تسهیلات، قیمت تمام شده پول، نرخ موثر تسهیلات و … در پایان بهمن ماه ۹۸ برای سهامداران تشریح شد.
محمدتقی صمدی، عضو هیات  مدیره بانک ملت در این نشست با اشاره به این نکته  که این بانک دو افزایش سرمایه را به صورت همزمان به پیش می برد، تاکید کرد که سازمان بورس نظر نهایی خود را درباره افزایش سرمایه از محل سود انباشته ناشی از تسعیر نرخ ارز، احتمالاً هفته آینده اعلام خواهدکرد.
وی همچنین افزود: افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های ثابت بانک نیز در حال انجام است که هر دو افزایش سرمایه پس از دریافت مجوزهای لازم، عملیاتی خواهد شد.
عضو هیات مدیره بانک ملت با اشاره به این نکته که وضعیت عملیاتی بانک در سال جاری مطلوب است از کنترل هزینه ها و کاهش قیمت تمام شده این بانک خبر داد و اعلام کرد که سود خوبی عاید سهامدارانی که تا مجمع همراه بانک باشند، خواهد شد.
وی در عین حال از عرضه اولیه ۱۳ درصد سهام شرکت تامین سرمایه بانک ملت در روز چهارشنبه ۱۴ اسفندماه سال جاری در بازار سرمایه کشور خبر داد.
عملکرد فوق العاده بانک ملت در ۱۱ ماهه با تراز مثبت بیش از ۸۸.۰۰۰  میلیاردی
براساس گزارشی که در نشست با اهالی بازار سرمایه ارایه شد، وبملت در بهمن ماه سال جاری  ۲۰.۳۱۶ میلیارد ریال درآمد حاصل از تسهیلات اعطایی شناسایی و  ۱۲.۴۵۴ میلیارد ریال سود سپرده گذاری پرداخت کرده که با این حساب در یازدهمین ماه سال ۱۳۹۸ ، تراز عملیاتی مثبت ۷.۸۶۲ میلیارد ریالی ثبت کرده است.
(مبالغ به میلیارد ریال)
بانک ملت در ۱۱ ماهه سال جاری نیز با کسب ۲۲۲.۰۰۰ میلیارد ریال درآمد حاصل تسهیلات اعطایی و پرداخت ۱۳۳.۹۲۳ میلیارد ریال سود سپرده گذاری، قادر به ثبت تراز عملیاتی مثبت ۸۸.۰۰۰ میلیارد ریالی شده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، پیشرفت مطلوبی محسوب می شود که این امر حاکی از استمرار روند بهبود، تسهیل در فرآیند اعطای تسهیلات، رعایت بهداشت اعتباری ، عزم راسخ بانک در مصرف بهینه مصارف و کسب سود باکیفیت است.
* مقایسه درآمد تسهیلات اعطایی و سود پرداختی به سپرده گذاران:
( مبالغ به میلیارد ریال )
بانک ملت با عملکرد مناسب خود ضمن رشد ۱۹% در درآمد حاصل از تسهیلات ، موفق به کاهش ۴% سود پرداختی به سپرده گذاران نسبت به مانده بهمن ماه سال گذشته شده است.
* سود پرداختی به سپرده های مشتریان
این بانک در مدیریت ترکیب بهینه منابع هزینه زا موفق عمل کرده است ، به نحوی­ که­ باوجود رشد­ ۱۲ درصدی در جذب منابع هزینه زا نسبت به مقطع مشابه سال قبل، هزینه سود پرداختی به سپرده گذاران با کاهش ۴ درصدی روبه رو شده  است. 
( مبالغ به میلیارد ریال)
* ادامه روند مطلوب جذب منابع غیر هزینه زا
نکته شایان ذکر  دیگر، افزایش ۴۵ درصدی منابع غیرهزینه زا در ده ماهه سال ۹۸ نسبت به همین دوره در سال گذشته  است.
( مبالغ به میلیارد ریال)
عنوان
مانده منابع پایان بهمن ماه ۹۷
مانده منابع  پایان اسفند ۹۷
مانده منابع پایان بهمن ماه ۹۸
درصد تغییر نسبت به بهمن ماه ۹۷
 سپرده های           غیرهزینه زا
۶۲۹,۸۲۱
۵۹۷,۳۷۵
۹۱۵,۵۹۴
۴۵
*مقایسه ماهانه درآمد تسهیلات اعطایی و سود پرداختی به سپرده گذاران
( مبالغ به میلیارد ریال)
این گزارش می افزاید، تراز عملیاتی بانک ملت(مازاد درآمد تسهیلات به سود پرداختی به سپرده ها ) علاوه بر اینکه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۰%رشد کرده و همانند ماه های­گذشته به روند صعودی خود ادامه داده که از این حیث در بین بانک های بورسی همچنان پیشتاز بوده و توانسته بالاترینتراز عملیاتی را برای یک ماهه و ۱۱ ماهه منتهی به ۳۰ بهمن به خود اختصاص دهد. به طوری که با ثبت مبلغ ۷،۸۶۲  میلیارد ریال تراز مثبت عملیاتی در بهمن ماه و ۸۸،۰۷۷ میلیارد ریال در ۱۱ ماهه و کسب رتبه نخست، با اختلاف چند برابری، سرآمد تمام بانک های بورسی باشد.
(مبالغ به میلیارد ریال)
بانک
تراز عملیاتی مانده بهمن ماه ( تجمیعی )
رتبه بهمن ماه (تجمیعی)
تراز عملیاتی بهمن ماه (یکماهه)
رتبه بهمن ماه
ملت
۸۸,۰۷۷
۱
۷,۸۶۲
۱
تجارت
۱۱,۸۱۵
۲
۴,۱۷۵
۲
پاسارگارد
۱۱,۶۵۹
۳
۱,۶۲۹
۳
خاورمیانه
۶,۶۵۰
۴
۱,۰۷۴
۴
 سینا
۳,۸۷۰
۵
۴۳۵
۵
پست
۲,۷۹۵
۶
۲۴۲
۶
 کارآفرین
)۲۶۴)
۷
(۷۴)
۷
 صادرات
(۲۰,۶۷۰)
۸
(۱,۸۲۳)
۸
پارسیان
(۳۳,۸۱۲)
۹
(۲,۸۶۴)
۹
در این نشست پس از ارایه گزارش مذکور، مدیران بانک ملت به سوالات اهالی بازار سرمایه درباره عملکرد این بانک در بخش های مختلف پاسخ گفتند.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.