مولفه های موثر در نرخ ارز /نرخ واقعی ارز‌ کمتر از قیمت کنونی‌ بازار

کارشناس بازار ارز با بیان اینکه نرخ ارز متأثر از دو مؤلفه «شرایط تورمی و نقدینگی» و «میزان منابع ارزی» است.
کد خبر : 19990
تاریخ انتشار : سه شنبه 24 آبان 1401 - 16:19
مولفه های موثر در نرخ ارز /نرخ واقعی ارز‌ کمتر از قیمت کنونی‌ بازار
Print Friendly, PDF & Email

به گزارش وقت خبر، در نشست هم‌اندیشی با منتخبین اصناف و اتحادیه‌های سراسر کشور امروز سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت معدن و تجارت، اظهار کرد: رصد ثبت سفارش‌ها و تخصیص ارز حاکی از آن است که در بازار نیمایی کمبود ارز وجود ندارد و واردکنندگان می‌توانند بگویند که در مقایسه با ۶ ماه قبل و یک سال قبل وضعیت تخصیص ارز بهتر شده است.

 

وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه افزایش نرخ ارز یک عملیات روانی بود، گفت: تولید‌کنندگان می‌توانند ارز مورد نیاز خود را به راحتی از بازار نیمایی تامین کنند لذا افزایش قیمت‌ها اصلا قابل قبول نیست و باید تلاش کنیم تا این جو روانی که بازار ارز را متلاطم می‌کند اثری به صورت گران‌فروشی نداشته باشد.

 

وی با تاکید بر اینکه اصناف و تولید‌کنندگان با وجود همه تحریکات و عملیات رسانه‌ای دشمنان عملکرد خوبی داشته اند، اظهار داشت: اصناف تحت تاثیر جنگ روانی دشمن قرار نگرفته‌اند.

 

فاطمی امین گفت: اقتصاد محوری‌ترین موضوع اقتصاد کشور است، بررسی شاخص های تولید حاکی از روند مطلوب است به‌طوری که در اغلب محصولات افزایش تولید ثبت شده است.

 

وزیر صمت اظهار داشت: صنعت در بهار امسال رشد ۵.۱ درصدی داشته است همچنین تولید شرکت‌های بورسی که بیش از ۵۰ درصد تولید را در اختیار دارند در مهر‌ امسال در مقایسه با سال گذشته ۷.۷ درصد رشد داشته است و رشد اقتصادی کشور نیز کمی بیش‌تر از ۳ درصد بوده است.

 

وی بیان داشت: رشد تولید شرکت‌های بورسی در تیر‌ ۵.۸ درصد و در مرداد‌ ۶.۴ درصد و در شهریور ۶.۵ درصد بوده است که بررسی این آمارها نشان می‌دهد وضعیت تولید خوب بوده است.

 

وزیر صمت بیان داشت: صادرات در ۶ ماهه ابتدای امسال ۱۳ درصد رشد داشته است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اصلاح برخی زیرساخت‌ها بیان داشت: این مساله موجب بروز اتفاقات خوبی در حوزه تولید شد، همه سهمیه‌ها در حوزه فلزات و فولاد برداشته شد و مشکل مواد اولیه در بخش فولاد حل شد.

 

وی با بیان  اینکه در فعالان اقتصادی امید ایجاد شده است، گفت: این موضوع باید تقویت شود زیرا اقدامات خوبی انجام شده که یکی از این اقدامت تامین مالی زنجیره‌ای است.

 

وزیر صمت گفت: با بررسی‌های انجام شده ۱۱۰ شهرستان در کشور شناسایی شده که به لحاظ تولیدی اقدام خاصی در این شهرستان‌ها انجام نمی‌شود بنابراین در تلاش هستیم تا با استفاده از توان شرکت‌های بزرگ به راه‌اندازی تولید در این شهرستان‌ها کمک کنیم.

 

وی با اشاره به رشد ۱۰۰ درصدی صادرات به آفریقا بیان داشت: این موضوع ناشی از تمرکز بر روی صادرات بوده است.

 

فاطمی امین گفت: باید لکوموتیو صادرات را مهیا کنیم تا تولید نیز حرکت کند و در نتیجه آن اشتغال و درآمد مردم نیز افزایش یابد و رونق بر بازار حاکم شود که در بخش صادرات و تمرکز بر آن ۱۳ درصد رشد را داشتیم.

 

وی با اشاره به کمبود نیروی کار بیان داشت: در مناطقی مانند سیرجان، زرندیه، شهرک محمودیه قم، رباط کریم و غیره با کمبود نیروی کار روبرو هستیم.

 

 روند مناسب رشد حجمی و ذخیره منابع ارزی‌

نرخ واقعی ارز‌ کمتر از قیمت کنونی‌ بازار/ روند مناسب رشد حجمی و ذخیره منابع ارزی‌

 

‌احمد لواسانی رئیس اسبق شورای‌عالی کانون صرافان ، با بیان اینکه روند صادرات کشور روزبه‌روز در حال افزایش است، به فارس، اظهار داشت: طبیعتا در آینده نزدیک، روند ذخیره منابع ارزی نه‌تنها با کسری منابع مواجه نخواهد بود‌ بلکه رشد حجم دلار و یورو در کشور برای فعالان صنف صرافی‌ها کاملاً محسوس است.

 

وی افزود: در ارز نیمایی که عمده سبد مصارف ارزی از جمله صادرات و واردات را تأمین می‌کند، هیچ‌گونه رشد ناگهانی نرخ و کمبودی مشاهده نشده است، ‌ارز مسافری و دانشجویی نیز به‌خوبی در حال تأمین شدن در بازار آزاد است.

رئیس اسبق شورای‌عالی کانون صرافان با بیان اینکه عرضه و تقاضا در بازار ارز به‌خوبی روند طبیعی و عادی خود را سپری می‌کند، گفت: الان جهش‌های کنونی بازار ارز صرفاً موقتی بوده و عرضه ارز در روزهای پیش‌رو سیر صعودی بیشتری پیدا خواهد کرد.

 

 بازار ارز در نقطه تعادلی قرار ندارد

 

لواسانی با اشاره به اینکه بانک مرکزی در هفته‌های گذشته در بورس کالا به‌صورت گسترده به عرضه اوراق سکه اقدام کرد و این اقدام بلافاصله در بازار ارز اثر خود را گذاشت، بیان کرد: قیمت‌های کنونی بازار حاکی از آن است که هنوز بازار به آرامش قطعی و نقطه تعادلی خود نرسیده است.

 

این کارشناس بازار ارز با عنوان اینکه نرخ ارز تحت‌تأثیر دو مؤلفه «شرایط تورمی و نقدینگی» و «میزان منابع ارزی» تعیین می‌شود، بیان کرد: با قاطعیت عرض می‌کنم که اگر منابع ارزی موجود در کشور را ملاک تعیین نرخ قرار دهیم، نرخ ارز بسیار پایین از قیمت کنونی است.

 

مردمِ هیجان‌زده و کم‌اطلاع بازنده اصلی نوسانات دلار

 

وی گفت: بسیاری از افرادی که صرفاً با هیجان و بدون آگاهی اقدام به خرید ارز کرده‌اند حتماً با ضررهای غیرقابل‌پیش‌بینی مواجه خواهند شد، ‌بازار ارز محل مناسبی برای نوسان‌گیری نیست و هر کس بدون اطلاعات کافی وارد این بازار شود، دچار انجماد سرمایه و خسران خواهد شد.

 

رئیس اسبق کانون صرافان ادامه داد: طبق تجربه، بازار ارز در برهه‌های کوتاه‌مدت، دچار نوسانات مقطعی می‌شود‌ اما این نوسانات همیشه زودگذر بوده است، ‌از تاریخ شروع تحریم‌ها یعنی سال ۸۹ و ۹۰ هم همین نوسانات در بازار جاری بوده است‌ اما بازنده اصلی این نوسانات، عموماً مردم کم‌اطلاع از بازار ارز بوده‌اند.

 

وی تصریح کرد: هرگونه خریدوفروش ارز خارج از بستر رسمی تعریف شده برای آن جرم است، بیان کرد: همه معامله‌گران بازار فردایی مجرم تلقی شده و به مفاد مجازات‌های مندرج در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز محکوم خواهند شد.

 

 فقط ارز کشور مقصد به مسافران پرداخت شود

 

لواسانی با بیان اینکه برای کنترل نرخ دلار و یورو در بازار آزاد نیاز داریم تا فشار خرید را از روی این ارز کاهش دهیم، اضافه کرد: پیشنهاد می‌شود که به مسافران به‌جای پرداخت دلار یا یورو، صرفاً ارز کشور مقصد پرداخت شود.

این کارشناس بازار ارز اظهار کرد: برای تحقق این موضوع نیاز است که صرافان کل کشور در یک سامانه مجزا ارزهایی به‌غیراز دلار و یورو را برای یکدیگر به شکل آنلاین عرضه کنند

 

اختلاف ۵۰۰ تومانی دلار در بازار غیررسمی و کانال‌های تلگرامی‌

 

‌بنابراین گزارش‌، صعود هیجانی نرخ دلار هم‌زمان با ناآرامی‌های اخیر موجب شد تا عده‌ای نگران و چشم‌انتظار نرخ‌های نجومی برای دلار باشند، بررسی‌ها نشان می‌دهد منشأ این انتظارات ساختگی در بازار ارز به پیش‌بینی‌های غلط عده‌ای سودجو بازمی‌گردد که ید طولایی در سفته‌بازی و دلالی دارند.

 

با استناد به برخی از متغیرهای بنیادی مثل افزایش انکارناپذیر صادرات نفتی و غیرنفتی و درآمدهای ارزی کشور، شرایط حال حاضر کشور نسبت به گذشته بهبود یافته است؛ از سوی دیگر تجربه نشان داده است که طی سال‌های اخیر، خرید ارز ناشی از هیجانات بازار و جوسازی دلالان، برای عموم مردم چیزی جز ضرر و زیان در پی نداشته است.

 

نرخ کنونی ارز در کانال‌های موسوم به معاملات فردایی به‌گونه‌ای اعلام می‌شود که هیچ مبنایی برای آن وجود ندارد؛ طبق شواهد میدانی خبرنگار فارس بالاترین نرخ دلار که در بازار آزاد توسط دلالان به فروش می‌رسد، معمولاً حدود ۵۰۰ تومان پایین‌تر از نرخ‌ اعلامی در فضای مجازی است. البته رصد فعالیت کانال‌های اعلام نرخ در فضای مجازی نشان می‌دهد که این کانال‌ها نیز هیچگونه مبنایی برای قیمت‌گذاری یا تعیین نرخ ارز ندارند و شاهد اعلام نرخ‌های متفاوت برای دلار هستیم.

 

انتشار اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی/ فروش اوراق‌ از ۲۸ آبان

انتشار اوراق گواهی ارزی بانک مرکزی/ فروش اوراق‌ از 28 آبان

روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال از روز شنبه‌ ۱۴۰۱.۸.۲۸ می‌توانند با مراجعه به شعب ارزی بانک ملی نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند.

 

طبق اعلام بانک مرکزی مشخصات این اوراق به شرح زیر است:

۱) ناشر: بانک مرکزی ج.ا.ا

۲) تاریخ انتشار: ۱۴۰۱.۸.۲۵
۳) مبنای محاسبه برای تعیین مبلغ ریالی در زمان انتشار، بازخرید و سررسید اوراق: نرخ پایانی روز قبل نماد دلار توافقی اسکناس بازار متشکل

معاملات ارزی

۴) با نام و معاف از مالیات

۵) صرفاً و اصالتاً قابل خرید توسط اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال

۶) اوراق سه‌ماهه و سررسید اوراق تاریخ ۱۴۰۱.۱۱.۲۵

۷) حداقل میزان خرید اوراق: معادل ریالی ۱‌۰۰۰ دلار

۸) حداکثر میزان خرید اوراق: معادل ریالی ۴‌۰۰۰ دلار

۹) ارزش هر ورقه: معادل ریالی ۱۰۰ دلار

۱۰) قابل بازخرید قبل از سررسید در شعب بانک ملی ایران با نرخ پایانی روز قبل نماد دلار توافقی اسکناس بازار متشکل معاملات ارزی

۱۱) ‌فاقد امکان معاملات ثانویه و انتقال به غیر

۱۲) امکان تحویل فیزیکی اسکناس دلار در سررسید با پرداخت حق‌الوکاله اسکناس بانک مرکزی

بخشنامه این اوراق به بانک ملی ایران به عنوان بانک عامل ابلاغ شده و اقدامات لازم برای عملیاتی شدن آن توسط بانک عامل در دست اقدام بوده و از روز شنبه ۱۴۰۱.۸.۲۸ اجرایی خواهد شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.