تجارت ایران با اوراسیا به ۱.۴میلیارد دلار رسید

Print Friendly, PDF & Email

سخنگوی گمرک گفت: تجارت خارجی کشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا بعد از اجرایی شدن مواقت‌نامه تجارت ترجیحی از پنجم آبان ، در مدت پنج ماه به بیش از۱.۴ میلیارد دلار رسید.

کد خبر : 3200
تاریخ انتشار : شنبه 16 فروردین 1399 - 20:29
تجارت ایران با اوراسیا به ۱.۴میلیارد دلار رسید
Print Friendly, PDF & Email

به گزارش وقت خبر . سیدروح اله لطیفی سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: طی پنج ماه گذشته و به عبارت بهتر از تاریخ پنجم آبان سال ۹۸ تا ۶ فروردین ماه سال جاری، میزان تجارت خارجی ایران و اوراسیابه یک میلیارد و۴۸۹ میلیون و۲۳۲ هزار و۲۶۵ دلار رسیده است.

از این مقدار ۶۷ درصد سهم واردات و ۳۳ درصد نیز سهم صادرات بوده است.

وی افزود: سرجمع صادرات ایران به اوراسیا از حیث وزنی یک میلیون و۱۵۹ هزار و ۴۷۹ تن و ارزش این مقدار نیز برابر است با ۴۸۹ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۹۵۵ دلار.همچنین سرجمع واردات کشور از اوراسیا از حیث وزنی دو میلیون و ۹۵۸ هزار و ۱۲۸ تن بوده است که ارزش این حجم کالا ۹۹۹ میلیون و۳۰۰ هزار و ۳۱۰ دلار است.

لطیفی در مورد میزان صادرات و واردات کالاها براساس توافقنامه فی مابین توضیح داد : با توجه به توافقنامه تجاری ایران و اوراسیا در آبان ماه سال ۹۸ ونیز اقدامات صورت گرفته برای اجرایی شدن تعرفه های ترجیحی، حجم صادرات ترجیحی کشور به مجموعه اوراسیا به مقدار ۱۲۳هزار و ۹۶۰ تن و به ارزش ۱۳۶میلیون و۲۶۰ هزار و۲۲۹ دلار است. ضمن آنکه حجم واردات کشور در این مدت زمان به مقدار دو میلیون و۳۸۱ هزار و ۸۵۹ و به ارزش ۷۴۹ میلیون و۸۱۶ هزار و ۲۰۵ دلار است.

سخنگوی گمرک در باره مقاصد عمده صادراتی به اوراسیا گفت: بزرگترین مقصد صادرات ایران به اوراسیا ، کشور فدراسیون روسیه با حجم بیش از ۴۸۱ هزار و۶۶۸ تن وبه ارزش ۲۴۸ میلیون و۵۵۵ هزار و۱۰۲ دلار که این میزان بیش از ۵۰ درصد از کل ارزش صادرات ایران به اوراسیا را شامل می شود . پس از روسیه، ارمنستان با بیش از ۲۴.۶ درصد و قزاقستان با ۱۶ درصد بیشترین صادرات ایران به مجموعه اوراسیا محسوب می‌شود.

لطیفی در باره مبدا نخست واردات از اوراسیاگفت: بیشترین واردات کالا از کشور فدراسیون روسیه بوده است . حجم واردات کشور از روسیه در پنج ماهه اخیر از حیث وزنی بیش از دومیلیون و۷ هزار و ۹۸۱ تن وبه ارزش ۷۱۳ میلیون و۷۰۶ هزار و ۷۹۹ دلار است که این میزان بیش از ۷۱.۴ درصد کل واردات ایران از کشورهای اوراسیا را شامل می شود . پس از روسیه، کشورهای قزاقستان با ۲۴.۹ درصد و بلاروس با ۲.۳ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

دبیرشورای اطلاع رسانی گمرک در مورد کالاهای صادراتی کشورمان به اوراسیا توضیح داد: کالاهای اصلی صادراتی ایران به اوراسیا شامل سیب تازه، پسته تازه و خشک، گاز طبیعی مایع شده، کیوی تازه ، خیار و خیار شور است، همچنین کالاهای ترجیحی صادراتی ایران به این کشورها شامل کیوی تازه، پسته تازه وبا پوست، انگور خشک شده، کاهو ،گل کلم و کلم بروکلیاست.

وی در مورد کالاهای وارداتی از اوراسیا گفت: کالاهای اصلی وارداتی از اوراسیا شامل ، جو به استثنای بذر، ذرت دامی، روغن دانه آفتاب گردان و گوشت و شقه بره است . ضمن آنکه کالاهای ترجیحی وارداتی ایران شامل جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، گوشت و لاشه بره و کاغذ روزنامه است.

لطیفی تصریح کرد: در میان ۲۰ قلم اصلی صادرات ترجیحی ایران به اوراسیا ، به ترتیب پسته بیش از ۴۶ درصد، کیوی با ۲۷ درصد و انگور خشک با ۱۰ درصد بیشترین سهم صادراتی را شامل شده است .همچنین در بیست قلم نخست واردات ترجیحی کشور از مجموعه کشورهای اوراسیا ، به ترتیب جو ۴۵ درصد، ذرت دامی با ۲۶ درصد و روغندانه آفتابگردان با ۱۷ درصد سهم اصلی واردات ترجیحی کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

پنج کشور فدراسیون روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و قرقیزستان شرکای اقتصادی و تجاری ایران با اوراسیا هستند.

     تجارت

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.