عراق

تحلیلگر عراقی از طرح جدید آمریکا در عراق خبر داد

به گزارش وقت خبر . «کریم الخلیکانی» تحلیلگر عراقی، امروز (یکشنبه)، با اشاره به اینکه برخی کشورها منطقه برای انتصاب «عدنان الزرفی» مأمور تشکیل کابینه در عراق به این کشور فشار می‌آورند، گفت که آمریکا طرح جدیدی را در عراق‌آغاز کرده که دست‌نشانده‌های او در این کشور آن را در فرایند‌های سیاسی اجرا می‌کنند.

این تحلیلگر عراقی در این ارتباط در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «المعلومه» گفت: «طرح جدید آمریکا در عراق‌بر منافع مالی و سرمایه‌‌گذاری‌‌های نفتی متمرکز شده است تا بتواند ثروت عراق را تحت کنترل درآورد بویژه آنکه ترامپ غالبا پول را در اولویت اهدافش قرار می‌دهد».

کریم الخلیکانی با اشاره به عربستان سعودی،‌ آمریکا و هم‌پیمانان گفت در صورتی که طرح آمریکا مبنی بر انتصاب عدنان الزرفی به منصب نخست‌وزیری عراق ناکام بماند، این کشورها مبالغ هنگفتی برای ترویج شکستن قانون منع آمدوشد و تأمین مالی ارتش‌های سایبری صرف می‌کنند تا دوباره مردم عراق را بشورانند.

الزرفی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبری «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) در پارلمان عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه‌های پارلمانی به راه انداخته است.

این تحلیلگر عراقی در ارتباط با خروج آمریکا از چند پایگاه عراق گفت که این اقدام نه به خاطر شیوع ویروس کرونا  بلکه به علت دور کردن نیروهای آمریکا از درگیری‌هایی بوده  که بازوهایش در عملیات‌های سیاسی آن را پی‌ریزی می‌کنند. اوهمچنین خاطر نشان کرد که این طرح توسط گروه‌هایی جنایت‌کار به اجرا در خواهد آمد.

آمریکا ائتلاف موسم به ضد داعش را در عراق رهبری می‌کند؛ این ائتلاف طی دو هفته اخیر از برخی پایگاه‌هایش در عراق خارج شده است؛ برخی منابع عراقی می‌گویند بیم آمریکا از ادامه حملات مقاومت به این پایگاه‌ها علت این اقدام بوده است.

در همین ارتباط،‌ ائتلاف آمریکایی ضد داعش، دیروز (شنبه) اعلام کرد که طی مراسمی به طور رسمی کنترل پایگاه «الحبانیه» را به نیروهای عراقی واگذار کرده است .

الخلیکانی در پایان سخنانش توضیح داد که در واقع هدف آمریکا از تمام این اقدامات آن است که عراق را به کشوری ضعیف برای تحمیل سلطه‌های خود تبدیل کند.

فارس /

عراق

قبلی کرونا و ریزش تصویر «ابرقدرتی» اتحادیه اروپا و آمریکا
بعد شکست در مقابل چالش کرونا جهان را به آتش خواهد کشاند

حتما ببینید

تداوم پذیره نویسی صندوق واسطه گری مالی یکم در بانک ملت

پذیره نویسی صندوق واسطه گری مالی یکم در شعب و درگاه های غیرحضوری بانک ملت تا ۳۱ اردیبهشت ماه ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *