صلیب سرخ به ایران برای مبارزه با کرونا کمک ۵۰۰ هزار فرانکی

Print Friendly, PDF & Email

رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تهران گفت: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در حمایت از فعالیت‌های هلال احمر ایران در مواجهه با ویروس کرونا، ۵۰۰ هزار فرانک سوئیس برای کمک به این جمعیت در نظر گرفت.

کد خبر : 3404
تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 فروردین 1399 - 12:02
صلیب سرخ به ایران برای مبارزه با کرونا کمک ۵۰۰ هزار فرانکی
Print Friendly, PDF & Email

به گزارش https://vaghtkhabar.ir/کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر در دیدار با باربارا ریزولی، رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران اشاره به اثرات منفی تحریم‌های یکجانبه آمریکا بر اقدامات بشردوستانه، گفت: تحریم‌های آمریکا در حوزه درمان و سلامت پیش از شیوع ویروس کرونا، فشار زیادی به مردم ایران وارد می‌کرد اما با وقوع بحران شیوع این ویروس، اثرات منفی و فشار ناشی از تحریم‌ها بر سلامت مردم ایران چند برابر شده است.

وی افزود: در حال حاضر برای دریافت کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی؛ چه کمک‌های مالی و چه کمک‌های غیر مالی، واردات دارو و تجهیزات مورد نیاز برای درمان بیماران مبتلا به کرونا از جمله دستگاه‌های ونتیلاتور با مشکل مواجه هستیم و انتظار داریم آقای مائورر رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با تلاش برای ایجاد کانال مالی دریافت کمک های بین المللی، از جمعیت هلال احمر ایران در این زمینه به عنوان یک سازمان بشردوستانه حمایت کند تا سلامت مردم ایران از تحریم‌های آمریکا بیشتر از این آسیب نبیند.

توزیع ۵۰۰ هزار بسته بهداشتی ویژه مبتلایان به سرطان و بیماران خاص

رئیس جمعیت هلال احمر به تشریح عملکرد هلال احمر ایران در بحران‌های اخیر پرداخت و گفت: در زمینه مقابله با ویروس کرونا، هلال احمر ایران علاوه بر فعالیت‌های متنوع در زمینه آموزش همگانی مقابله با ویروس کرونا، برپایی پست‌های غربالگری و فعالیت روزانه ۳۴۰۰ نفر روز اعضای هلال احمر در این طرح و …، حدود ۵۰۰ هزار بسته بهداشتی ویژه مبتلایان به سرطان و بیماران خاص نیز تهیه و توزیع خواهد کرد.

همتی اضافه کرد: امدادگران جمعیت هلال احمر ایران در حوادث طبیعی مثل وقوع سیل و آبگرفتگی در روزهای اخیر در ۲۵ استان کشور در حال خدمت رسانی به مردم حادثه دیده بوده‌اند.

*کمک ۵۰۰ هزار فرانکی کمیته بین المللی صلیب سرخ به هلال احمر ایران در مرحله اول

رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تهران در این دیدار مراتب همدردی و تسلیت خود را به خاطر جان باختن تعدادی از مردم ایران از جمله کارکنان درمانی و امدادی که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هستند، ابراز کرد.

وی با تاکید بر اینکه سابقه تخصصی و سابقه فعالیت همتی در جمعیت هلال احمر در سال‌های گذشته، مطمئنا به این جمعیت برای مدیریت بیماری کرونا کمک می‌کند، افزود: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در حمایت از فعالیت‌های هلال احمر ایران در مواجهه با ویروس کرونا، ۵۰۰ هزار فرانک سوئیس برای کمک به این جمعیت در نظر گرفته و مراحل اهدای این کمک به عنوان نخستین گام برای کمک رسانی در شرایط شیوع ویروس کرونا، در حال انجام است.

ریزولی اظهار کرد: درخواست هلال احمر ایران برای ایجاد کانال مالی دریافت کمک‌های بشردوستانه، یک درخواست منطقی و پایه برای کمک به مردم ایران به ویژه در شرایط خاص شیوع ویروس کرونا است و کمیته بین المللی صلیب سرخ در همکاری با فدراسیون جمعیتهای صلیب سرخ و هلال احمر تمام تلاش خود را از دفتر کمیته در تهران تا سطح ریاست کمیته در ژنو در راستای پاسخگویی به این درخواست به کار خواهد بست.

رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تهران گفت: ما نگرانی‌های جدی در خصوص تاثیر تحریم‌ها بر واردات دارو و تجهیزات پزشکی به ایران را درک می‌کنیم. طبیعتا تامین داروها باید از تحریم‌ها معاف باشد اما گاهی انتقال هزینه دریافت دارو از کانال‌های بانکی با مشکل مواجه است.

وی افزود: در این خصوص، گفت‌وگوهای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، نه تنها در منطقه، بلکه در ژنو و میان سازمان‌های مرتبط در جریان است؛ بنابراین تمام گزینه‌ها و راهکارها را بررسی می‌کنیم و هیچ راهکاری را از قلم نخواهیم انداخت.

ریزولی ادامه داد: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ۲ راهکار را در زمینه تامین داروهای مورد نیاز ایران مد نظر دارد؛ راهکار اول، مدافعه گری از درخواست جمعیت هلال احمر ایران برای تسهیل واردات دارو از جمله در دیدار با مسئولان ذیربط در واشنگتن است. راهکار دیگر تعامل با شرکت های سوئیسی برای تامین بخشی از داروهای خاص مورد نیاز ایران است که در صورت تمایل هلال احمر ایران، این موضوع می تواند از طریق کانال تبادل مالی سوئیس پیگیری شود.

رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تهران افزود: در این خصوص قدم هایی برداشته و فهرست داروهای مورد نیاز در ایران که تامین آنها با مشکل مواجه است به دفتر کمیته در ژنو ارسال شده تا امکان تامین آنها از طریق شرکت های دارای نمایندگی در سوئیس بررسی شود.

وی گفت: علاوه بر حمایت‌های مالی و تلاش برای فعال سازی کانال سوئیس، ما تمایل داریم با جمعیت هلال احمر ایران در زمینه ارتباطات و به اشتراک گذاشتن تجربه دیگر کشورها در زمینه مقابله با ویروس کرونا همکاری کنیم.

رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تهران ابراز داشت: همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی در خصوص معلولیت و شمول معلولیت، مشارکت و مسئولیت پذیری جوامع، مباحث مربوط به مهاجرت، بازپیوند خانواده، افزایش آگاهی در خصوص خطرات ناشی از مین و… از جمله مواردی است که می‌توانیم همکاری خود را با هلال احمر ایران گسترش دهیم.

ریزولی متذکر شد: این سازمان همچنین در زمینه پزشکی قانونی و مدیریت اجساد در بحران‌هایی همچون شیوع ویروس کرونا ظرفیت‌ها و تجربیاتی دارد که در صورت تمایل سازمان‌های مربوطه می‌تواند این تجربیات را در اختیار آنها قرار دهد.

رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تهران با تقدیر از تمام مسئولان و اعضای هلال احمر ایران برای کار ویژه‌ای که در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا انجام می‌دهند، افزود: ما از نزدیک در جریان عملیات‌های هلال احمر ایران همچون کمپین‌های اطلاع رسانی و حمایت از نیازمندان، فعالیت‌های امدادی و تب سنجی در جاده‌ها، و سایر تلاش‌ها برای حفظ سلامت ایرانیان در زمان شیوع کرونا و سایر حوادث هستیم و دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ژنو را نیز از این خدمات مطلع می‌کنیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.