تمامی تسهیلات آموزشی دانشگاههای تهرانی برای دانشجویان

Print Friendly, PDF & Email

با استمرار آموزش مجازی، دانشگاه ها با تاکید بر عدم حذف ترم، در راستای پاسخ به دغدغه های دانشجویان تسهیلات مختلف آموزشی را برای نیمسال دوم ۹۸-۹۹ در نظر گرفته اند.

کد خبر : 3413
تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 فروردین 1399 - 12:54
تمامی تسهیلات آموزشی دانشگاههای تهرانی برای دانشجویان
Print Friendly, PDF & Email

ه گزارش خبرنگار مهر، شروع آموزش مجازی در دانشگاه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا و استمرار آن، دغدغه هایی را برای دانشجویان ایجاد کرد تا جایی که به دلایل مختلفی اعم از ضعف سرورهای دانشگاهی و سامانه آموزش مجازی دانشگاه ها، کیفیت پایین در تدریس دروس توسط اساتید، نبود تعامل کافی دانشجویان با اساتید، عدم دسترسی برخی ها به اینترنت و همچنین فهم لازم در دروس تخصصی موجب شد دانشجویان در محافل غیررسمی و در شبکه های اجتماعی به تدریج به فکر حذف ترم بیفتند و در همین راستا شوراهای صنفی دانشگاه ها در اطلاعیه های خود از درخواست دانشجویان برای حذف ترم خبر دادند.

اما زمان زیادی نگذشت که با اعلام رسمی وزارت علوم، دانشجویان دریافتند که خبری از حذف ترم نیست و باید آموزش الکترونیک را بیش از گذشته جدی بگیرند.

براساس تاکید وزارت علوم قرار شد آیین نامه مقررات و تسهیلات آموزشی ویژه نیم سال دوم ۹۹-۹۸ توسط معاونت آموزشی دانشگاه ها تهیه شود و هر دانشگاهی بنا به صلاحدید خود تسهیلاتی را در نظر بگیرد.

در همین حال آنطور که مسولان دانشگاه ها می گویند با توجه به شرایط موجود «اصل مدارا» با دانشجویان را در راس کار خود قرار داده اند. به طوری که بسیاری از دانشگاه ها اعلام کرده اند دانشجویان در صورت داشتن شرایط خاص می توانند حذف ترم کنند و یا برخی دیگر امکان حذف چندین دروس را برای دانشجویان فراهم ساخته اند. بسیاری دیگر هم از تمدید مهلت دفاع از پایان نامه و رساله خبر داده اند.

خبرنگار مهر در گفتگوهای جداگانه ای که با معاونان و روسای دانشگاه ها داشت، تسهیلات آموزشی آنها را جویا شد.

در گزارش زیر به اختصار به این موارد اشاره شده است؛

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران این امکان را برای دانشجویان مقطع کارشناسی و ارشد به وجود آورده‌ است که حداقل ۲ درس را بتوانند حذف کنند. همچنین اگر درسی به تشخیص استاد به اتمام نرسد، این امکان وجود دارد که در این ترم به صورت ناتمام باقی بماند و بدون اینکه در سر جمع واحدهای ترم بعد اعمال شود، استمرار یابد.

این دانشگاه مهلت دفاع از پایان نامه را تا ۳۱ شهریور تمدید کرده و حتی شرایط دفاع به صورت غیرحضوری را فراهم کرده است. مسولان دانشگاه تاکید کرده اند درخواست دانشجویان برای حذف ترم در کمیسیون موارد خاص دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و حذف این ترم در سنوات تحصیلی دانشجویان محاسبه نمی‌شود.

در سامانه الکترونیکی این دانشگاه امکان ذخیره سازی فایل‌ها وجود دارد و الزامی برای استفاده از سامانه نیز وجود ندارد.

دانشگاه شریف

ترم جاری در دانشگاه صنعتی شریف با افزایش ۲ تا ۳ هفته ای همراه است و ترم حذف نخواهد شد. همچنین مقرر شده شهریه خوابگاه در ایام نوروز از دانشجویان گرفته نشود و مبلغ‌های پرداخت‌شده توسط دانشجویان، به ذخیره آنها اضافه خواهد شد.

این دانشگاه در نظر دارد شرایط پایان‌نامه برای دانشجویان ترم ۶ کارشناسی ارشد را تسهیل کند به طوری که قرار است مهلت تحویل پایان نامه تا دفاع را تمدید کند. در همین رابطه از دانشجویان خواسته شده درخواست خود را از طریق سامانه آموزشی مطرح کنند.

مدیر تحصیلات تکمیلی این دانشگاه اعلام کرده است که اعمال تخفیف بر شهریه دانشجویانی که در نیم‌سال سنوات خود هستند در اختیار هیات امنای دانشگاه است؛ اما دانشجویان با شرایط خاص می‌توانند درخواست خود را برای بررسی به کمیسیون موارد خاص دانشجویان ارائه دهند.

دانشگاه شهید بهشتی

براساس اعلام مسولان دانشگاه شهید بهشتی، دانشجویانی که در این نیمسال قصد دفاع از پایان‌نامه یا رساله خود را دارند، می‌توانند تا ۳۱ شهریور با رعایت مقررات و ملاحظات بهداشتی به صورت حضوری دفاع کنند. اما برای دانشجویانی که با محدویت زمانی مواجه هستند، به پیشنهاد استاد راهنما و تایید شورای دانشکده/ پژوهشکده امکان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه به صورت غیرحضوری نیز وجود دارد.

همچنین اگر به پیشنهاد استاد درس و تایید دانشکده، تکمیل درس به هیچ روشی در نیمسال جاری میسر نباشد، درس مربوط از کارنامه دانشجو و نیز برنامه استاد حذف خواهد شد.

دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه امیرکبیر نیز مانند سایر دانشگاهها امکان حضوری دفاع از پایان نامه را فراهم کرده است. رئیس دانشگاه گفته است دفاع پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد به نحوی خواهد بود که در جلسه دفاع دانشجو و استاد راهنما حضور داشته باشند اما داوران می توانند به صورت مجازی در جلسه حضور داشته باشند. نکته مهم اینکه اگر دانشجو نتوانست از پایان نامه خود دفاع کند، دانشجویان شامل جریمه نخواهند شد.

این دانشگاه اما دفاع از رساله های دوره دکتری را به زمان دیگر موکول کرده است اما برای آن دسته از دانشجویانی که برای دفاع شرایط اضطراری دارند، امکان دفاع به صورت مجازی را فراهم کرده است.

همچنین تاکید شده است در شرایط فعلی اساتید و دانشجویان پروژه ها و قراردادهای صنعتی را تا جایی که امکان دارد در منازل پیگیری می کنند و اگر در شرایط خاص پروژه ها نیازمند آزمایشگاه بودند با رعایت اصول بهداشتی افراد در آزمایشگاه حضور یابند.

دانشگاه علم و صنعت

از جمله تسهیلات آموزشی که دانشگاه علم و صنعت برای دانشجویان خود در نظر گرفته، امکان حذف اضطراری دو درس برای دانشجویان است؛ همچنین به دانشجویان اجازه داده شده، برای فارغ‌التحصیلی تا ۴ درس بتوانند معرفی به استاد بگیرند. در حالت عادی دانشجویان می‌توانند تنها دو درس معرفی به استاد بگیرند.

براساس اعلام معاون آموزشی دانشگاه، اگر امکان برگزاری کلاس‌های فشرده عملی تا پایان ترم برای دانشجویان مهیا نشود، این دروس برای دانشجویان حذف خواهد شد. از طرفی دانشگاه امکان حذف ترم را برای دانشجویان به صورت مشروط مجاز اعلام کرده است. به طوری که اگر دانشجویی دارای شرایط خاص باشد، به طور مثال خود و یا اقوام درجه یک او مبتلا به بیماری خاصی باشد دانشگاه نسبت به درخواست او برای حذف ترم مساعدت خواهد کرد.

یکی دیگر از تسهیلات مهم، این است که اگر دانشجویی در نیم‌سال جاری مشروط شود، این مشروطی محاسبه نخواهد شد و در روند تحصیل دانشجو لحاظ نخواهد شد. این دانشگاه علاوه بر اینکه برای دانشجویانی که شرایط اضطراری دارند، برگزاری جلسات دفاع را به صورت مجازی فراهم کرده، اعلام کرده است اگر دانشجویی تمایل داشته باشند به صورت حضوری از پایان‌نامه خود دفاع کند، در صورت آمادگی استاد راهنما و هیات داوری، این امکان وجود دارد.

این دانشگاه برای اینکه در روند پژوهشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی، خللی وارد نشود سامانه‌ای برای ارتباط استاد و دانشجو برای برگزاری این جلسات پژوهشی در نظر گرفته است. همچنین به دانشجویان تحصیلات تکمیلی اجازه داده شده برای انجام کارهای آزمایشگاهی در دانشگاه حضور یابند.

دانشگاه علامه طباطبایی

براساس آن چیزی که مسئولان دانشگاه علامه اعلام کرده اند، دانشجویان با ارائه مدارک و مستندات لازم حداکثر تا ۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری و در صورت تایید و تصویب آن در شوراها و کمیسیون‌های مرتبط، امکان حذف درس یا دروس و یا حذف ترم در همه مقاطع را خواهند داشت.

رئیس این دانشگاه نیز گفته است با توجه به شرایط موجود امکان طولانی شدن ترم وجود دارد.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

یکی از تسهیلاتی که دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در نظر گرفته، اعطای مرخصی بدون احتساب در سنوات دانشجویان است که شرایط آن مانند مرخصی در شرایط ترم های عادی‌ست؛ اگر دانشجویان عذر موجهی داشته باشند، این مرخصی بدون اخذ شهریه به آن ها داده می شود.

به دانشجویان کارشناسی نیز این اجازه داده شده که تا دو درس را تا آخر اردیبهشت ماه صرف نظر از کف واحدها حذف کنند. به دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی نیز اجازه داده شده تنها یک درس را حذف کنند.

یکی دیگر از تسهیلات این دانشگاه این است که امکان ذخیره سازی فایل ها در کلاس های برخط فراهم است و دانشجویانی که در ساعت مقرر در کلاس ها آنلاین نشده اند، می توانند از این فایل ها استفاده کنند.

دانشگاه تربیت مدرس

آنطور که دانشگاه تربیت مدرس به تازگی اعلام کرده، دانشجویانی که در تهران هستند و در سایت های نزدیک به پردیس دانشگاه حضور دارند، می توانند با هماهنگی اساتید خود از آزمایشگاه و برخی کلاس‌ها استفاده کنند.

همچنین دانشجویانی که مشغول گذرندان فعالیت های آموزشی بوده و از نحوه برگزاری یا تکمیل کلاس های نظری یا عملی نیمسال دوم ۹۹-۹۸ خود نگران هستند، برای آن ها ترم فشرده ٨ هفته ای در تابستان برگزار می شود.

از طرفی دانشجویانی که در مرحله پژوهشی و تکمیل پروژه های آزمایشگاهی خود قرار دارند، با صلاحدید استاد راهنما و تایید معاون پژوهشی از قوانین تمدید مازاد بهره خواهند برد.

دانشگاه آزاد

براساس اعلام دانشگاه ازاد، واحدهایی که به هر دلیلی (مانند عدم دسترسی به استاد حائز شرایط یا فقدان تجهیزات فنی مناسب در آن واحد) توانایی برگزاری کلاس‌های خود را به صورت آموزش مجازی بر خط ندارند، می‌توانند دانشجویان خود را به واحد الکترونیکی مهمان کنند.

همچنین برنامه دانشگاه بر این است، کلاس های آزمایشگاهی و عملی را در تابستان به صورت حضوری برگزار شود. از سوی دیگر نیز فرصت دفاع از پایان نامه برای دانشجویان تا شهریورماه تمدید شده اما دانشگاه اعلام کرده در صورت استمرار تعطیلی ها، داورها به صورت مجازی و استاد راهنما و دانشجو به صورت حضوری در اتاق های ایزوله که از قبل در نظر گرفته شده، حضور یابند و جلسه دفاع به این شکل برگزار خواهد شد.

دانشگاه بنا دارد میزان وام شهریه دانشجویان را افزایش دهد اما جزییات بیشتری از این موضوع اعلام نشده است. سخنگوی دانشگاه روز گذشته به خبرنگار مهر گفت در نامه ای به دولت خواستار کمک در قالب وام و … به این دانشگاه شده اند.

دانشگاه الزهرا

براساس اعلام دانشگاه الزهرا هزینه استفاده از اینترنت برای سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه الزهرا(س)، به منظور تسهیل دسترسی دانشجویان، ۶۶ درصد کاهش یافته است. دروس عملی و کارگاهی در این دانشگاه پس از بازگشایی حضوری و به صورت فشرده برگزار خواهد شد؛ درصورت عدم اتمام این دروس تا تاریخ ۹۹/۶/۳۱ به صورت ناتمام به نیمسال بعد منتقل و در سقف واحدهای نیمسال بعد محاسبه نخواهد شد.

همچنین دانشجویانی که به دلایلی نتوانسته اند از کلاس های غیرحضوری استفاده کنند و درخواست حذف یک یا کلیه دروس خود را دارند، تقاضای خود را با ذکر دلایل به دانشکده مربوطه جهت بررسی ارائه کنند. در خصوص برگزاری آزمون جامع دانشجویان دکتری در نیمسال دوم سال ۹۹-۹۸ اینطور تصمیمگیری شده که این آزمون پس از آغاز آموزش حضوری برگزار شود اما تاکید شده در موارد خاص و درصورت درخواست دانشکده ها امکان برگزاری امتحان جامع صرفا با هماهنگی معاونت آموزشی و به صورت محدود وجود دارد.

یکی دیگر از تسهیلات آموزشی دانشگاه الزهرا این است که تمامی دانشجویان دکتری که فرصت دفاع آن ها در نیمسال اول تحصیلی سال ۹۹-۹۸ تا پایان اسفندماه بوده است، می توانند تا یک ماه بعد از آغاز آموزش حضوری به صورت حضوری از رساله خود دفاع کنند.

نام دانشگاه تسهیلات آموزشی
دانشگاه تهران ۱-امکان حذف دو درس برای دانشجویان کارشناسی و ارشد
۲-تمدید مهلت دفاع تا ۳۱ شهریور
۳-بررسی درخواست دانشجویان برای حذف ترم
۴_انتقال دروس ناتمام در صورت تایید استاد به ترم بعد
دانشگاه شریف ۱-افزایش ۲ تا ۳ هفته ای نیمسال جاری
۲-تمدید مهلت دفاع از پایان نامه
۳-اعمال تخفیف شهریه به صورت مشروط
دانشگاه شهید بهشتی ۱-تمدید مهلت دفاع تا ۳۱ شهریور
۲-امکان برگزاری جلسه دفاع حضوری فراهم است
۳-حذف درس در صورت عدم اتمام آن در نیمسال جاری
دانشگاه امیرکبیر ۱-دانشجویان در صورت عدم دفاع از پایان نامه جریمه نمی شوند
۲-دفاع مجازی از رساله در صورت شرایط خاص
۳-امکان حضور دانشجویان در دانشگاه برای پیگیری پروژه ها
دانشگاه علم و صنعت ۱-امکان حذف دو درس برای دانشجویان
۲-امکان حذف ترم برای دانشجویان با شرایط خاص
۳-مشروطی دانشجویان در این ترم محاسبه نمی شود
۴-امکان برگزاری جلسه دفاع به صورت مجازی و حضوری
۵-امکان اخذ ۴ درس برای معرفی به استاد
دانشگاه علامه طباطبایی ۱-امکان حذف درس یا ترم تا تا ۲۵ اردیبهشت
۲-احتمال طولانی تر شدم ترم جاری
دانشگاه خواجه نصیر ۱-اعطای مرخصی بدون احتساب در سنوات
۲-حذف دو درس برای دانشجویان کارشناسی تا آخر اردیبهشت
۳-امکان ذخیره سازی فایل ها در سامانه های دانشگاه
دانشگاه تربیت مدرس ۱-امکان حضور دانشجویان تهرانی در آزمایشگاه ها
۲-برگزاری ترم فشرده ۸ هفته ای در تابستان
۳-تمدید ترم برای دانشجویانی که پروژه‌های آزمایشگاهی دارند
دانشگاه آزاد ۱-مهمانی در واحد الکترونیکی ویژه دانشجویانی که به اینترنت دسترسی ندارند
۲-تمدید مهلت دفاع از پایان نامه تا پایان شهریور
۳-امکان برگزاری جلسه دفاع به صورت مجازی
دانشگاه الزهرا ۱-کاهش ۶۶ درصدی هزینه استفاده از اینترنت
۲-انتقال دروس ناتمام به ترم بعد
۳-بررسی درخواست دانشجویان برای حذف درس یا ترم
۴-برگزاری جلسات دفاع دکتری یک ماه بعد از آغاز آموزش حضوری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.