مدیرعامل فولاد سفیددشت مطرح کرد؛ تکنولوژی روز، حلقۀ مفقودۀ بومی سازی در صنعت فولاد

Print Friendly, PDF & Email

محــــمود اربـــابزاده، مدیرعامـــل فـــــــولاد سفیددشت، در یادداشتی به موضوع تکنولوژی روز به عنوان حلقۀ مفقوده بومی سازی در صنعت فولاد پرداخته است.

کد خبر : 3675
تاریخ انتشار : شنبه 23 فروردین 1399 - 14:28
مدیرعامل فولاد سفیددشت مطرح کرد؛ تکنولوژی روز، حلقۀ مفقودۀ بومی سازی در صنعت فولاد
Print Friendly, PDF & Email

به گزارش وقت خبر ،در این یادداشت آمده است:

با توجه به اهمیت مسائل زیست محیطی، باید در انتخاب و به کارگیری تکنولوژیهای صنعت فولاد به این مقوله توجه ویژه داشت. به زبان ساده تر، باید تکنولوژی به کاررفته در این صنعت در بهینهترین حالت به لحاظ مصرف انرژی و آب باشد که این مهم جز با ارتباط مؤثر با دانش روز دنیا میسر نیست. در سالهای اخیر، رویکرد بومی سازی و ساخت داخل تا حد بسیار زیادی در رفع نیازهای صنعت فولاد مفید بوده است، اما به نظر میرسد اطلاع و استفاده از تکنولوژی روز دنیا در این رویکرد جهت ارتقا و افزایش هرچه بیشتر بهره وری، تأثیری غیرقابل انکار دارد. بدین منظور شایسته است به منظور پیشگیری از بروز تبعات فنی و زیست محیطی در آینده، که تخریب زیست بوم و تعطیلی واحدهای صنعتی از آن جمله است، نگاه سیاستگذاران در امر بومی سازی بر استفاده از دانش و تکنولوژی روز و اجتناب از به کارگیری فناوریهای قدیمی و منسوخ شده معطوف باشد.

ارباب زاده یادآور شد: اساسا مفهوم بومی سازی با خودکفایی متفاوت است و از همین رو بومی سازی های امروز در صنعت فولاد کشور را که عمدتا بر پایۀ مهندسی معکوس است، علیرغم پایان دادن به برخی انحصارها در ساخت قطعات موردنیاز این صنعت، نمی توان به طور کامل خودکفایی قلمداد کرد، چراکه خودکفایی زمانی اتفاق میافتد که بتوانیم با بهره گیری از دو بازوی «علم و تکنولوژیهای روز جهانی» و «توان ساخت داخل»، علاوه بر تولید قطعات باکیفیت و بهروز، به مرحلۀ ساخت خط تولید محصولات فولادی دست یابیم.

مدیرعامل فولاد سفیددشت افزود: البته واحدهای فولادی تمام کشورهای پیشرفته نیز خودکفا نیستند. برای نمونه، چین از زمانی که در مسیر تعامل با شرکتهای دانشبنیان و بهره گیری از توان این شرکتها قرار گرفت، توانست با ترکیب دانش و امکانات داخلی خود به رشد خوبی برسد.

بومی سازی تکنولوژی اولترا فیلتراسیون آب برای نخستین بار در کشور

محمود اربابزاده خاطرنشان کرد: یکی از چالشهای اساسی در صنعت فولاد، مسئلۀ تأمین آب است. از همین رو فولاد سفیددشت نیز علیرغم دارا بودن حق امتیاز استفاده از آب تالاب چغاخور، به منظور صیانت از منابع آب شیرین و نگاه به آینده، به عنوان نخستین واحد صنعتی استان استفاده از فاضلاب شهری تصفیه شده برای تأمین آب موردنیاز خود را در دستور کار قرار داد. در همین راستا، با یک شرکت دانش بنیان وابسته به دانشگاه صنعتی اصفهان و یکی از پیمانکاران شرکت، مبحثی با عنوان تصفیه پساب به روش اولترافیلتراسیون تعریف شد. خوشبختانه این کار به طور کامل انجام شده و از پاییز سال ۹۸، این سیستم در حال استفاده است و از این حیث، فولاد سفیددشت نخستین واحد صنعتی در استفاده از فناوری بومی اولترافیلتراسیون در سطح کشور است. همچنین این شرکت در حوزۀ ساخت قطعات یدکی نیز عملکرد خوبی داشته و در تلاش است کمپرسورهای فرایند واحد احیا را با استفاده از شرکتهای داخلی و کمک مشاوران خارجی، داخلی سازی کند.

اربابزاده افزود: متأسفانه به دلیل عدم توازن در زنجیرۀ فولاد، از معدن تا محصول نهایی، مشکلاتی اساسی در صنعت فولاد ایجاد شده، تاآنجاکه امروزه مسئلۀ مهم در صنعت فولاد، تأمین کنسانتره و گندله است و در نهایت چنانچه به قید فوریت به موضوع اکتشاف و استخراج توجه نشود، مسئلۀ کمبود سنگ در آیندهای نزدیک، کاهش ظرفیت و حتی تعطیلی برخی واحدها را در پی خواهد داشت. ازاینرو معتقدم چه در بخش استخراج و چه در بخش فرآوری سنگ آهن، کارهای بسیاری باید انجام شود تا با بهره گیری از تمام ظرفیتهای واحدهای کنسانتره سازی و گندله سازی موجود، بتوانیم حداقل نیاز واحدهای فولادی را تأمین کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.