شاخص کل ۱۹۳۲۵ واحد رشد کرد/ رکورد جدید بورس تهران

Print Friendly, PDF & Email

با افزایش ۱۹۳۲۵ واحدی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز به رکورد جدیدی دست یافت.

کد خبر : 3707
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 فروردین 1399 - 17:12
شاخص کل ۱۹۳۲۵ واحد رشد کرد/ رکورد جدید بورس تهران
Print Friendly, PDF & Email

به گزارش وقت خبر . در پایان معاملات امروز چهارشنبه بورس اوراق بهادار تهران

مانند روز گذشته به رکورد شکنی ادامه داد و با افزایش ۱۹۳۲۵ واحدی به رقم بی‌سابقه ۶۴۵ هزار و ۷۳۴ واحد رسید.

امروز شاخص کل با معیار هم وزن نیز افزایشی بوده و با رشد۶ هزار و ۳۹۴ واحد به رقم ۲۲۵ هزار و ۵۴۶ واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۲۳۵۸ تریلیون تومان رسید.

امروز معامله گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۵.۶ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۸۳۶ هزار معامله و به ارزش ۵۲۰۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

بورس
روند یکساله بورس تهران

با توجه به اینکه در فرابورس ایران ارزش معاملات امروز به بیش از ۲۹۷۰ هزار میلیارد تومان رسید، بیش از ۸۱۰۰ میلیارد تومان نقدینگی برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی فراهم شد.

امروز همچنین عرضه اولیه ۸ میلیارد سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، شستا، در بورس تهران انجام شد که این مقدار ۱۰ درصد از کل سهام شستا به شمار می‌رود که بعد از ۳۵ سال شکل‌گیری شستا برای اولین بار در بورس تهران عرضه اولیه می‌شود.

گرچه برخی کارشناسان عرضه سهام شستا که متعلق به تامین اجتماعی وکارگران و بازنشستگان است را یک نوع هدر دادن سرمایه کارگران می‌دانند، اما برعکس بسیاری از کارشناسان صرف حضور شستا در بورس را قدم بسیار مهمی برای شفاف سازی این هلدینگ عظیم و همچنین جلوگیری از ریخت و پاش در شرکت‌های زیرمجموعه تامین اجتماعی می‌داند و امیدوارم منابعی که از عرضه اولیه این سهام به دست می‌آید، منافع آن در نهایت به جیب کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی برسد.

همچنین کارشناسان دلیل رشد شاخص کل بورس تهران را هجوم نقدینگی سرگردان بازار به سمت بورس می‌دانند که به خاطر وجود رکود در بازارهای موازی مانند مسکن، ارز و طلا و همچنین رکود فعالیت‌های ساختمانی به سمت سرمایه‌گذاری در بورس، سرازیر شده است که البته این تجربه را باید به فال نیک گرفت، زیرا جمع‌آوری نقدینگی به وسیله بازار سرمایه یکی از سالم ترین روش‌های مقابله با تورم و جمع آوری نقدینگی به شمار می‌رود.

نگاهی به معاملات بورس، نشان می‌دهد شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی در بورس تهران امروز ۵۱۵۰ واحد رشده کرده و به رقم ۱۷۲ هزار و ۷۲ واحد رسید.

همچنین شاخص قیمت با معیار هم وزن ۴۲۵۳ واحد رشد کرده و به ۱۵۰ هزار و ۲ واحد رسید.

شاخص آزاد قیمت امروز با افزایش ۲۷ هزار و ۴۹۸ واحد به رقم ۸۲۲ هزار و ۷۰۰ واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس با افزایش ۱۳۷۹۱ واحد به رقم ۴۵۳ هزار و ۷ واحد رسید.

شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی در آن انجام می‌شود با افزایش ۴۰ هزار و۴۶۱ واحد به رقم یک میلیون و ۳۸۶ هزار و ۲۰۴ واحد رسید که این رشد خیره کننده در معاملات بازار دوم نشان می‌دهد که عمده معاملات به صورت عمده و بلوکی وتوسط شرکت‌های حقیقی انجام شده است.

امروز عمده نمادهای مهم بورسی مانند پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی مس، بانک ملت، سرمایه‌گذاری غدیر، هلدینگ تاپیکو و چادرملو همگی در تقویت شاخص کل اثر گذار بودند.

نمادهای پربیننده مربوط به بانک ملت، بانک تجارت، پالایش نفت اصفهان، گلوکوزان، فولاد مبارکه، ملی مس ایران و خدمات انفورماتیک بوده‌اند که قیمت سهام بانک تجارت ۹۴۹ ریال و زیر قیمت اسمی قرار دارد.

به گزارش فارس، در فرابورس ایران امروز شاخص کل ۱۸۳ واحد تقویت شده و به رقم ۸۱۸۰ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۵۱۵ تریلیون تومان رسید.

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۲.۶ میلیاردسهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۷۵۳ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳۰۲۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، سیمان لار سبزوار، قاسم ایران و مادیران بوده‌اند.

همچنین نمادهای صباتامین، ذوب‌آهن اصفهان، فولاد هرمزگان جنوب، پتروشیمی زاگرس، فرابورس، مادیران و مولد نیروگاه جهرم همگی در تقویت شاخص فرابورس مؤثر بودند.

امروز همچنین با پیام ناظر بازار تعدادی از نمادهای بورسی بازگشایی و تعدادی متوقف شدند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.