استقبال شدید از سینماهای سواره/رونق نسل گذشته صنعت سینما

Print Friendly, PDF & Email

سینماهای سواره که سال هاست به دست فراموشی سپرده شده اند حالا علیرغم پخش فیلم های از رده خارج، با استقبال شدید مواجه شده اند.

کد خبر : 3890
تاریخ انتشار : سه شنبه 2 اردیبهشت 1399 - 11:21
استقبال شدید از سینماهای سواره/رونق نسل گذشته صنعت سینما
Print Friendly, PDF & Email

به گزارش وقت خبر  گروه سینما: در روزهای اعمال طرح فاصله اجتماعی فروش بلیت سینماهای سواره(ماشین رو) در آلمان و کره جنوبی به شدت درحال افزایش است. سینماهای سواره که سال هاست به دست فراموشی سپرده شده اند حالا علیرغم پخش فیلم های از رده خارج، با استقبال شدید مواجه شده اند.

سینماهای معمولی آلمان همچون دیگر سینماهای سراسر جهان بخاطر پیشگیری از شیوع کرونا تعطیل شده اند. اما سالن های سواره که بقایای صنعت سینمای نسل گذشته هستند حالا در این شرایط به شدت رونق گرفته اند.

یکی از تماشاچیان این سالن های سینمای سواره می گوید: سال ۱۹۷۸ زمانیکه تنها ۷ سال داشتم به همراه پدر، مادر و برادرم با ماشین به سینمای سواره آمدیم. من و برادرم در صندلی عقب به سر و کله هم می زدیم و پدر مدام به ما تذکر می داد تا اینکه وارد سینما شدیم. تجربه تماشای فیلم در سینمایی که با خودرو داخلش می شوی و از داخل همان خودرو به تماشای فیلم می نشینی برایمان  بسیار جذاب بود. حالا سال ۲۰۲۰ است من به عنوان پدر در صندلی جلو نشسته ام و همسرم در صندلی کناری و پسر و دختر در صندلی عقب با هم سروصدا میکنند و به محض ورود به همان سالن سینمای سواره سکوت می کنند و باتمام وجود دوست دارند این تجربه نو را از دست ندهند.

«اُتوکینو اِسِن» یکی از تنها دو سالن سینمای سواره آلمان است. این سالن از زمان اعمال قرنطینه در آلمان هر فیلمی را که اکران کرده تمام بلیت هایش به فروش رسیده است.

در تاریخ ششم آوریل ۵۰۰ بلیت فیلم «مانتا مانتا» که یک کمدی آلمانی محصول سال ۱۹۹۱ است، فروخته شد.

اصلا مهم نیست ما چه فیلمی پخش کنیم، مردم فقط می خواهند از خانه بیرون بیایند

فرانک پسیاک مدیر این سالن سینمای سواره می گوید: اصلا مهم نیست ما چه فیلمی پخش کنیم، مردم فقط می خواهند از خانه بیرون بیایند و یک فیلم سینمایی تماشا کنند. الان چند هفته است که فروشمان عالیست. هر روز تمام بلیتهایمان فروخته می شود. البته با این وجود که سالن ظرفیت یک هزار خودرو را دارد، به دلیل رعایت فاصله اجتماعی تنها ۲۵۰ خودرو می توانند وارد شوند. زمانیکه هر خودرویی وارد می شود مامور کنترل، از پشت پنجره بسته، بلیت را اسکن می کند. به محض اینکه آفتاب غروب می کند و نمایش فیلم شروع می شود انگار زندگی به حالت عادی بازگشته است، حالتی که خیلی وقت است برایمان پیش نیامده است.

در کنار ده ها سالن قدیمی سینما که در سراسر کشور آلمان فعالیت می کنند، سینماهای سواره در حال رونق گرفتن هستند. «D.Live» یک شرکت مدیریت رویدادهای سرگرمی است که یکی از پارکینگ های نمایشگاه تجاری شهر دوسلدورف آلمان را به سالن سینمای سواره تبدیل کرد و در هشتم آوریل در اولین جلسه اکران فیلم تمام بلیت هایش به فروش رسید. «لیندنبرگ» که فیلمی زندگینامه ای در ژانر موزیکال است در این روز نمایش داده شد.

در کنار ده ها سالن قدیمی سینما که در سراسر کشور آلمان فعالیت می کنند، سینماهای سواره در حال رونق گرفتن هستند. 

شرکت لوئه استودیو در شهر کوچک مارل در آلمان نیز محوطه ای وسیع واقع در پشت یک رستوران بزرگ را با یک صفحه نمایش ال ای دی ۶۴۰ فوت مربعی به سینمای سواره تبدیل کرده  و از ششم آوریل افتتاح شد. این سینمای سواره نیز فیلم های «شیرشاه» و «انگل» را اکران کرد که بلیتهایشان تنها در چند ساعت به فروش رسید.

کره جنوبی نیز با اعمال قرنطینه سراسری و رعایت فاصله اجتماعی شاهد رشد استقبال از سینماهای سواره بوده است. سالن «Cine 80» واقع در دائه گو  با ظرفیت ۱۷۰ خودرو فروش فوق العاده ای از نمایش فیلم هایی چون «جودی» و فیلم ژانر وحشت «چرخش» داشت.

سئون سو کیم مالک این سینما می گوید: در دوران قرنطینه و بحران کرونا برای اینکه کار ما نخوابد این سینمای سواره را دایر کردیم و الان با استقبال بسیار بالایی مواجه شده ایم. مردم احساس می کنند که سینماهای سواره گزینه ای ایمن برای لذت از یک زندگی و اوقات فراغت فرهنگی محسوب می شود.

در حالیکه سینماهای سواره در کشور آلمان بیشتر در پارکهای عمومی و پارکینگ های متعدد سراسر کشور و با مالکیت خصوصی برپا می شوند، در کره جنوبی دولت در این کار با سینماداران مشارکت می کند.

منطقه نوون در شرق سئول دارای یک سینمای سواره با یک صفحه نمایش یک هزار و صد فوت مربعی در یک پارک محلی است که فیلم های قدیمی تر را به صورت رایگان برای عموم مردم اکران می کند. اوه سئونگ روک مدیر این سینما از مردم میخواهد برای رهایی از استرس و تنش های روانی اقامت طولانی مدت در خانه در بحث فاصله گذاری اجتماعی، به این سالن بیایند و فیلم تماشا کنند.

در آمریکا اما از ۳۲۰ سالن سینمای سواره تنها ۲۵ سالن به اکران فیلم می پردازند. با این وجود که بلیت فروشی رضایت بخش است اما فیلمها چندان جذابیتی ندارند چراکه هالیوود این روزها فیلم جدید تولید نمی کند.  اندرو کومو فرماندار نیویورک ۱۲ آوریل گفت که در فکر بازگشایی سینماهای سواره این شهر است.

ما می خواهیم مردم از بیرون رفتن لذت ببرند اما در محیطی ایمن

دو سالن سینما در شهر نیویورک تقاضای صدور مجور برای بازگشایی و پخش فیلم به فرمانداری درخواست داده اند. بت ویلسون از سینماداران نیویورک می گوید: ما می خواهیم مردم از بیرون رفتن لذت ببرند اما در محیطی ایمن. زمانیکه در خودرویتان به همراه همسر در جلو و دو فرزند در صندلی عقب و از داخل ماشین فیلم تماشا کنند انگار همان اعضای خانواده در داخل منزل هستند و مشکلی برای کسی پیش نخواهد آمد.

برایان اَلن مدیر سینما سواره های زنجیره ای شهر اونتاریو در ماه مارس از سوی مسولین برای اعمال فاصله اجتماعی و شرایط قرنطینه، مجبور به تعطیلی پنج سالن خود در بخش جنوبی این شهر شد.

پیشخدمت‌های اسکیت سوار نماد سینماهای سواره آمریکا دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی بودند. ساخت نخستین سینماهای سواره در آمریکا به سال ۱۹۳۳ باز می‌گردد. ریچارد هالینگشید جونیور نخستین پرده سینمای سواره  را در کامدن نیوجرسی آویخت و از آن به بعد دوران رشد این نوع سینماها آغاز شد.

تعداد سینماهای سواره در دوران اوج رونق خود به بیش از ۴۶۰۰ سالن می‌رسید که این رقم امروزه به ۳۵۰ سالن کاهش یافته و بسیاری از آنها به صورت متروک در آمده‌اند

در سالهای نخستین، صدای فیلم از طریق یک بلندگو در محوطه پخش می‌شد اما بعدها هر اتومبیل یک بلندگوی اختصاصی داشت. تعداد سینماهای سواره در دوران اوج رونق خود به بیش از ۴۶۰۰ سالن می‌رسید که این رقم امروزه به ۳۵۰ سالن کاهش یافته و بسیاری از آنها به صورت متروک در آمده‌اند. طی دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی اتومبیل بر زندگی آمریکایی ها فرمانروایی می‌کرد ازینرو هر طرح و ایده ای که به آن مرتبط می شد با موفقیت همراه بود.

بی شک چنانچه اولویتی برای بازگشایی اماکن در آمریکا اعلام شود سالن های سینمای سواره از مواردیست که زودتر از دیگر امان بازگشای خواهد شد. تلاش سینماداران آمریکا تاکنون راه به جایی نبرده و کمر هالیوود زیر بار ویروس کرونا خم شده است. در این میان اما سایت هایی چون آمازون، نت فلیکس، هولو و دیزنی پلاس کرونا برایشان به فرصتی بی نظیر بدل شده تا بیشترین استفاده را از پخش محتوا در غیاب سینماداران ببرند. هفته گذشته قطار پیشرفت های آمازون با شیوع کرونا سرعتی مضاعف گرفت و ارزش کلی این غول دنیای مجازی به ۱.۱ ترلیون دلار رسید.

ایالات متحده آمریکا بیشترین تعداد مبتلایان و جانباختگان کرونا در جهان را دارد. تاکنون ۷۴۸ هزار و ۲۰۹ نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده اند و از میان آنها ۳۹ هزار و ۸۵۶ نفر جان خود را از دست داده اند.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.