بنگاه داری شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو+جزئیات

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش “وقت خبر” یکی از ایرادات وارده به عملکرد شرکت های خودروسازی، هزینه کرد و سرمایه گذاری منابع مالی در بخش های غیرتولیدی و غیرمرتبط با حوزه خودروسازی است. این در حالی است که به اذعان خود شرکت های خودروسازی، اصلی ترین مشکل جدی این شرکت ها، نقدینگی است. اگر نگاهی به شرکت های

کد خبر : 396
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 مهر 1398 - 6:57
بنگاه داری شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو+جزئیات
Print Friendly, PDF & Email

به گزارش “وقت خبریکی از ایرادات وارده به عملکرد شرکت های خودروسازی، هزینه کرد و سرمایه گذاری منابع مالی در بخش های غیرتولیدی و غیرمرتبط با حوزه خودروسازی است. این در حالی است که به اذعان خود شرکت های خودروسازی، اصلی ترین مشکل جدی این شرکت ها، نقدینگی است.

اگر نگاهی به شرکت های سرمایه گذاری تابعه شرکت های خودروسازی بیندازیم، با طیف متنوعی از فعالیت ها مواجه می شویم که بعضا هیچ ارتباطی با خودروسازی ندارند. به طور مثال”شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو”یا همان ایکیدو، به‌عنوان تنها هلدینگ سرمایه گذاری ایران‌خودرو، ضمن سرمایه‌گذاری و اعمال مدیریت در برخی شرکت‌های تولیدی قطعه‌سازی صنعت خودرو، در بخش های مختلفی از جمله صنعت لیزینگ، بانکداری، بیمه و … فعالیت دارد.

این شرکت سرمایه گذاری در حدود ۱۳ شرکت تابعه و ۹ شرکت وابسته دارد که موضوع فعالیت آن به شرح زیر است:

همان طور که از جدول بالا مشخص است، ایران خودرو به واسطه شرکت گسترش سرمایه گذاری در بخش های مختلفی از جمله، لیزینگ، بیمه، بانک، فعالیت های تجاری و … در حال فعالیت است که با توجه به رسالت اصلی یک شرکت خودروسازی، چندان محلی از اعراب ندارند. آن هم در شرایطی که شرکت های خودروسازی به طور جدی با مشکل منابع مالی مواجه هستند.

این در حالی است که در بخشی از حوزه ها از جمله بیمه و تجارت چندین شرکت به طور موازی فعالیت می کنند. همچنین اگر دقیق تر وضعیت سهام این شرکت مورد بررسی قرار گیرد، به وضوح مشخص است که گاها همین شرکت ها نیز سهام شرکت های یکدیگر را خریداری کرده اند و لذا یک روابط تو در تو پیچیده برقرار است. اینجا است که نظارت بر شرکت های خودروسازی قدری دشوار می شود.

منبع:خط بازار

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.