اگر تحریم نبود، سرمایه گذاری‌ها در صنعت نفت ۲ برابر می‌شد

Print Friendly, PDF & Email

بیژن زنگه با اعلام اینکه عمده سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت نفت متکی بر ظرفیت‌های داخلی است، گفت: اگر تحریم‌های اعمالی علیه ایران نبود، قطعا سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت نفت ۲ برابر می‌شد.

کد خبر : 9354
تاریخ انتشار : پنجشنبه 30 اردیبهشت 1400 - 14:32
اگر تحریم نبود، سرمایه گذاری‌ها در صنعت نفت ۲ برابر می‌شد
Print Friendly, PDF & Email

به گزارش وقت خبر , در شصت و هشتمین برنامه افتتاح طرح‌ها، با فرمان ویدیوکنفرانسی رئیس جمهوری، طرح‌های ملی صنایع پتروشیمی وزارت نفت در دو استان خوزستان و بوشهر با ایجاد اشتغال برای ۲ هزار و ۴۵۴ نفر به بهره‌برداری رسید.

در این برنامه وزیر نفت گفت: عمده سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت نفت متکی بر ظرفیت‌های داخلی است. اگر تحریم‌های اعمالی علیه ایران نبود و امکان استفاده از فاینانس، منابع مالی خارجی و سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کنیم، قطعا سرمایه گذاری‌ها در صنعت نفت ۲ برابر می‌شد.

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی

وی اعلام کرد: سالی نزدیک به سه میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی توسط بخش غیردولتی سرمایه‌گذاری شده است که تقریبا در مواردی بیش از کل بودجه عمرانی کشور است، این موضوع در شرایطی بوده است که با تحریم همراه بودیم. باید به مردم اعلام شود که اگر تحریم‌ها را نداشتیم و می‌توانستیم از فایناس، منابع مالی خارجی و سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کنیم این میزان سرمایه‌گذاری دو برابر می‌شد.

زمانی که گفته می‌شود از اعتبار و تعاملات بین‌المللی برای توسعه استفاده کنیم منظور این نیست که به مسائل داخلی توجه نمی‌کنیم بلکه باید از آنها اضافه بر ظرفیت‌های داخلی بهره‌مند شویم.

زنگنه اظهارکرد: با حرکتی که در صنعت نفت آغاز شده است و امیدواریم ادامه پیدا کند، عمده سرمایه گذاری‌ها متکی بر استفاده از ظرفیت‌های داخلی است.

وی با بیان اینکه «امروز سه طرح افتتاح می‌شود» در مورد طرحی که در مسجد سلیمان افتتاح شد، گفت: بسیار خرسندم که در این محل طرحی با ظرفیت یک میلیون و ۷۶۰ هزار تن اوره آمونیاک با سرمایه‌گذاری ۸۵۰ میلیون دلار افتتاح می‌شود. این موضوع صنایع پایین دستی را در بر می‌گیرد و ارزش محصولاتش به صورت سالانه ۲۹۰ میلیون دلار است.

وزیر نفت اظهارکرد: ما اجازه و موافقتی برای ایجاد پالایش را هم در مسجد سلیمان متکی بر گازهای همراه نفت را داده‌ایم که امیدواریم به اجرا برسد تا در این منطقه که مهد تولد صنایع نفت ایران است و مردم آن به سرمایه‌گذاری نیاز دارند، سرمایه‌گذاری بیشتری صورت گیرد.

پتروشیمی در مسیر تحقق هدف ۱۰۰ میلیون تن تولید

زنگنه اظهارکرد: طرح دوم، طرح متانول پتروشیمی سبلان است که سرمایه‌گذاری آن از طریق گروه انرژی سپهر و پترو فرهنگ صورت گرفته است. ظرفیت این طرح تولید در سال ۱.۶۵ میلیون تن متانول با سرمایه‌گذاری ۴۰۶ میلیون دلار در منطقه عسلویه است که محصولات آن کاملا صادراتی و سالی ۴۱۰ میلیون تن خواهد بود.

وی با بیان اینکه با بهره‌برداری از این طرح، ظرفیت تولید متانول کشور به ۱۴ میلیون تن در سال می‌رسد، گفت: با طراحی انجام شده و با توجه به متانول در اختیار، پنج میلیون تن از این متانول وارد زنجیره تولید پروپیلن می‌شود و به تولید داخل اضافه خواهد شد. به پروپیلن نیاز بسیار زیادی داریم زیرا براساس تصویب دولت قرار است تا خط پروپیلن از عسلویه به شمال شیراز کشیده شود و نیز باید بازار خارجی متانول را متعادل کنیم.

وی با اشاره به طرح سوم از مجموعه افتتاح طرح‌های امروز گفت: طرح سوم طرح پنتان و هگزان اکسیر حلال است که سرمایه‌گذاری آن ۴۸ میلیون دلار با ظرفیت ۵۰ هزار تن در سال است. در واقع با افتتاح این طرح ها، ۱۰ طرح از بسته طرح‌های جهش دوم باقی می‌ماند که تا پایان سال ۱۴۰۰ و بخشی از آن در اوایل سال ۱۴۰۱ به نتیجه می‌رسد و تولید پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن که هدف برنامه است خواهد رسید.

زنگنه در توضیح طرح جهش سوم خاطرنشان کرد: این طرح تولید ایران را در مدت چهار سال به ۱۳۳ میلیون تن با ارزش ۳۷ میلیارد دلار با پایه قیمتی سال ۹۵ می‌رساند. برخی از این طرح‌های اعلام شده تا ۶۰ درصد پیشرفت داشته‌اند و به طور متوسط با حدود ۳۰ درصد پیشرفت همراه بوده‌اند.

عملیات سه مگا پروژه خوراک ترکیبی

وی با آغاز عملیات سه مگا پروژه خوراک ترکیبی در هفته‌های آینده، اظهارکرد: در ابتدا مگا پروژه هرمز خلیج‌فارس با ظرفیت ۵.۸ میلیون تن است.

زنگنه افزود: طرح دیگر مربوط به نفت و گاز آریا با ظرفیت ۴.۸ میلیون تن است که محصولات جدیدی را ارائه می‌دهند و قرار است تا سال ۱۴۰۶ به بهره‌برداری برسند و ما آنها را به جهش سوم اضافه کرده‌ایم. در خرداد ماه قرار است در غرب کشور مجموعه‌ای از طرح‌ها که مجموعه‌ای از طرح‌های جمع آوری گازهای همراه نفت، توسعه میدان‌های گازی، پالایشگاه گاز، پتروشیمی و پایین دستی است، آغاز شود که در مجموع مبلغ سرمایه‌گذاری آن حدود ۲.۵ میلیارد دلار است که به نظر می‌رسد تحولی در غرب کشور ایجاد خواهد کرد.

صندوق‌های بازنشستگی و توسعه صنعت پتروشیمی

وی با بیان اینکه صندوق‌های بازنشستگی کشور نقش مهمی در توسعه صنعت پتروشیمی دارند، گفت: بیشتر آنها در بورس حضور دارند و در تامین ارز کشور نقش تعیین کننده‌ای را در سال‌های تحریم ایفا کرده‌اند. اگر بتوانیم آنگونه که حق مردم و صنعت پتروشیمی است عمل کنیم سریعتر از این‌ها رشد خواهیم کرد و زمینه ایجاد اشتغال، توسعه و توانمندی را برای کشور ایجاد می‌کنیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.