ثبت رکودهای اشتغالزایی در بانک گردشگری

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش “وقت خبر”۳۵ کیلومتری جنوب غربی تهران،طرح بزرگی را با ابتکارات نو می بینیم. جایی که در آن با همت مهندسین و طراحان ایرانی بیش از ۳۰.۰۰۰ شغل ایجاد شده و به زودی تبدیل به یکی از بزرگترین مجتمعهای توریستی در خاورمیانه و آسیا خواهد شد.

کد خبر : 944
تاریخ انتشار : یکشنبه 1 دی 1398 - 15:09
ثبت رکودهای اشتغالزایی در بانک گردشگری
Print Friendly, PDF & Email

 

به گزارش “وقت خبر” ، کشورهای پیشرفته دنیا که از اقتصاد بسیار خوبی برخوردارند اهمیت کارآفرینی را از سال ۱۹۷۰ درک کردند، آنها فهمیده‌اند که اقتصادی را می‌توان توسعه و بارور کرد که متکی به یک صنعت خاص نباشد. آنها فهمیده‌اند که  با تشویق نیروی کار خلاق و به ثمر نشاندن برخی ایده‌ها علاوه بر ایجاد ارزش در جامعه می‌توان شغل ایجاد کرد و دیگر نگران افراد بیکار نبود. از همین‌رو کشورهای پیشرفته دنیا با سرلوحه قرار دادن این موارد توانستند اقتصاد خود را بارور کنند و با ترسیم مسیرهای درست توسعه، به جایگاهی برسند که از این کشورها به عنوان پیشگامان اقتصاد نام برد.

در ایران هرچند کارآفرینی در زمان تدوین برنامه سوم توسعه (سال ۱۳۸۰) مورد توجه قرار گرفت و وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ‌جهاد کشاورزی، صنایع و معادن و همچنین موسسه جهاد دانشگاهی موظف شدند تا با برنامه‌های مشخصی از کارآفرینی هم شغل ایجاد کنند و هم اقتصاد را توسعه دهند؛ اما این مهم اتفاق نیفتاد و آمار بیکاری در سال ۸۰ به بالاترین حد ممکن رسید، اقتصاد متکی به نفت ایران با نوسان قیمت نفت حال و روز خوبی نداشت و کارآفرینی که دولت حساب ویژه‌ای روی آن باز کرده بود فقط در حد واژه باقی ماند.

اما با تغییر نگرش و ورود برخی دانشگاه‌ها به بحث کارآفرینی و حتی تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه تهران و علمی شدن این مبحث، جرقه‌های امید شکل گرفت. شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه با کارآفرینی همگام شد. عده‌ای که کارآفرینی را فقط ایجاد اشتغال می‌دانستند با تغییر این تعریف وارد عرصه شدند. کارآفرینی دیگر صرفا معنای اشتغال‌زایی ندارد، بارورشدن خلاقیت‌ها، ترغیب به نوآوری و توسعه آن، افزایش اعتمادبه‌نفس، ایجاد و توسعه تکنولوژی، تولید ثروت در جامعه و افزایش رفاه عمومی از جمله پیامدهای شکل‌گیری کارآفرینی در یک جامعه است.

اگر به پیامدهای بیکاری در جامعه توجه کنیم خواهیم دید که بیش و پیش از هر مسئله ای باید برای ریشه کن کردن این معضل در جامعه آستین همت همه ی سازمانها بالا باشد. کاهش مهارتهای شغلی ، کم شدن ارزشهای فرهنگی و اجتماعی ، آسیب های روحی و روانی ، عدم تندرستی و مرگ و میر ، تضعیف روابط فامیلی . اجتماعی ، تشدید نابرابری های نژادی و جنسیت و کاهش انگیزه های کاری در آینده. بررسی این هفت مورد کافیست که بدون فوت وقت و با بهره گیری از همه ی ظرفیتها به دنبال ایجاد بستری باشیم که معضل بیکاری را در جامعه ای که مملو از ثروتهای خدادادی و ایده های بکر است کمرنگ و کمرنگ تر کنیم.

۳۵ کیلومتری جنوب غربی تهران، اتوبان تهران ساوه، ۷ کیلومتر بعد از خروجی فرودگاه امام(ره) طرح بزرگی را با ابتکارات نو می بینیم. جایی که در آن با همت مهندسین و طراحان ایرانی بیش از ۳۰.۰۰۰ شغل ایجاد شده و به زودی تبدیل به یکی از بزرگترین مجتمعهای توریستی در خاورمیانه و آسیا خواهد شد. آیلند اولین منطقه ویژه اقتصادی تفریحی و گردشگری با رویکرد یک شهر پایدار است که در کلاس بین‌المللی برای ایجاد سبک ایده‌آل زندگی برای همه ایرانیان با همت بانک گردشگری اجرایی شده که در آن افق های زیادی قابل تعریف است.

آیلند، به عنوان بزرگترین مجموعه بین‌المللی اقامتی، تفریحی، تجاری و ورزشی در ایران، اولین مجموعه در کشور است که همزمان سه عنوان زیر را دارا است:

منطقه نمونه گردشگری بین‌المللی (مصوبه هیأت محترم دولت) ، شهرک نمونه گردشگری (مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری) ، منطقه ویژه اقتصادی (مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی و ابلاغ رسمی دولت).

اجرای چنین طرحی با ظرفیتهای فوق العاده ای که تنها به بخشی از آن اشاره شد نشان از وجود قابلیتهایی می دهد که در آن می توان به آینده ی اشتغال و همچنین ابتکار امیدوار بود. توسعه ی چنین مناطقی که با پشتوانه ی مطالعاتی محکم اجرا می شود اراده ی سازمانهای مختلف را برای ایجاد اشتغال در کشور نشان می دهد موضوعی که در چندماه گذشته درباره ی بانک گردشگری بیشتر مورد توجه است حضور پر رنگ این بانک در بخش اشتغال و سرمایه گذاری است که با همت مدیران این بانک تاکنون چندهزار شغل در دو طرح  کارخانه ی احیاء مستقیم فولاد بافت کرمان و سرزمین ایرانیان به وجود آمده و از این جهت باید برای گردشگریها رکود ثبت کرد که با اینکه یک سازمان تولیدی نیستند و فی ذاته باید در بخش پولی مالی خدمت رسانی کنند اما انجام مسئولیت های اجتماعی در زمینه ی ایجاد اشتغال را جزو اولویت های خود قرار دادند و هدف گیری مناسب نتایج درستی را رقم زدند.

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.