مطالبات
Small Businessman Looking at Giant Businessman Holding Stacks of Money --- Image by © Images.com/Corbis

افزایش ۱۸۰ درصدی مطالبات معوق بانک سینا + سند

 

به گزارش “وقت خبر“تسهیلات بانکی به بخشهای مختلف به منظور افزایش توانمندی و خدمت رسانی جزو وظایف ذاتی بانکهاست اما در این زمینه باید مواردی را مورد دقت قرار داد تا برای بانکها ایجاد مسئله نکند. آنچه که سبب قوام نظام بانکی می شود توانایی نقد کردن مطالباتی است که به هر دلیلی شکل گرفته و متأسفانه باید اذعان کرد که مطالبات مشکوک الوصول بانکها در اکثر صورتهای مالی رو به افزایش است اما این این مسئله نیازمند توجه جدی است. اصولا مطالبات غیرجاری شامل مطالبات سررسید گذشته، معوق و مشکوک‌الوصول است. قبل از نگاه به وضعیت مطالبات غیرجاری بانک سینا با تعریف هر سه دسته آشنا می شویم.

سررسید گذشته: مطالباتی است که از تاریخ سررسید اصل و سود تسهیلات و یا تاریخ قطع پرداخت اقساط بیش از دو ماه گذشته است، ولی تاخیر در بازپرداخت، هنوز از ۶ ماه تجاوز نکرده است. در این صورت فقط مبلغ سررسید شده تسهیلات به این طبقه منتقل می‌شود.

معوق: اصل و سود تسهیلاتی که بیش از ۶ ماه و کمتر از ۱۸ ماه از تاریخ سررسید و یا از تاریخ قطع پرداخت اقساط سپری شده‌ و مشتری هنوز اقدامی برای بازپرداخت مطالبات موسسه اعتباری نکرده است. در این صورت مانده سررسید شده تسهیلات به این طبقه منتقل می‌شود.

مشکوک‌الوصول: تمامی اصل و سود تسهیلاتی که بیش از ۱۸ ماه از سررسید و یا از تاریخ قطع پرداخت اقساط آنها سپری شده و مشتری هنوز اقدام به بازپرداخت بدهی خود نکرده است.

بانک سینا در پایان ۹ ماهه ی ۹۸ بیش از ۷.۷۶۰ میلیارد ریال مطالبات غیرجاری داشته که این مطالبات در مقایسه با پایان سال ۹۷ رشد ۴۰ میلیارد ریالی داشته. بیشترین حجم این مطالبات مربوط به معوقات بانکی است که بالغ بر ۴ هزار میلیارد ریال می شود که نسبت به دوره ی پایانی سال ۹۷ افزایش ۱۸۰ درصدی داشته که با توجه به تعریف این مطالبات این میزان افزایش عجیب به نظر می رسد بانک سینا در حال حاضر با کفایت سرمایه ۵.۳% وضعیت جالبی در این بخش ندارد و نیازمند مراقبت بیشتری از منابع بانک است.

 

 

قبلی وضعیت بحرانی آمریکا و عدم آمادگی برای مقابله با کرونا
بعد انبارهای مواد غذایی تهران کاملا پر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *