نسبت نگران کننده کفایت سرمایه در بانک کشاورزی

در تعریف کفایت سرمایه گفت باید گفت: حاصل تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی‌های موزون شده به ضرایب ریسک برحسب درصد است که حداقل نسبت کفایت سرمایه برای کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری (اعم از دولتی و غیردولتی) ۸ درصد تعیین می‌شود.

کد خبر : 1510
تاریخ انتشار : یکشنبه 1 مارس 2020 - 15:57
نسبت نگران کننده کفایت سرمایه در بانک کشاورزی

به گزارش “وقت خبر“بانک کشاورزی یکی از بزرگترین بانکهای دولتی کشور است که در حال حاضر با 1914 شعبه به ارائه ی خدمات در حوزه ی بانکداری مشغول است. بانکی که دولت را مالک خود می بیند و روح الله خدارحمی مدیریت آن را برعهده دارد که از نسبت کفایت سرمایه درستی برخوردار نیست و این موضوع جای نگرانی دارد.

داشتن سرمایه مناسب، یکی از ویژگی‌های بانکداری حرفه‌ای در عصر جدید است. به نحوی که کفایت سرمایه یکی از مهمترین استانداردهای بین‌المللی در ارزیابی وضعیت سلامت هر بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی محسوب می‌شود و غفلت از آن می‌تواند اعتبار و شهرت بانک‌های ایرانی در سطح بین‌المللی را با چالش مواجه سازد.

در تعریف کفایت سرمایه  باید گفت: حاصل تقسیم سرمایه پایه به مجموع دارایی‌های موزون شده به ضرایب ریسک برحسب درصد است که حداقل نسبت کفایت سرمایه برای کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری (اعم از دولتی و غیردولتی) ۸ درصد تعیین می‌شود.

براین اساس آنچه نیاز است تا بانکها در آن تغییرات فوری ایجاد کنند نسبت کفایت سرمایه خواهد بود که متأسفانه این مورد در بانک کشاورزی اصلا مطلوب نیست. براساس صورتهای مالی بانک کشاورزی میزان دارائیهای در معرض ریسک این بانک در پایان سال 97 به بیش از 937.865 میلیارد ریال می رسد که نسبت به 6 ماهه 8 درصد افزایش داشته این در حالیست که نسبت کفایت سرمایه ی این بانک که در شش ماهه ی نخست سال 97 میزانش 3.01% بود در پایان سال به 1.47% رسید که کاهش 105 درصدی را نشان می دهد و با توجه به آنچه گفته شد اصلا نسبت مناسبی نیست. ضمن اینکه نسبت کفایت سرمایه ی درجه ی یک این بانک که در شش ماهه نخست سال 97 عدد 2.07% را ثبت کرده بود در پایان سال 97 با کاهش 181 درصدی به 0.73% رسید. با این اوضاع و احوال به نظر می رسد مدیران بانک کشاورزی در تعامل با دولت باید نسبت به رفع این چالش هرچه سریعتر دست به کار شوند تا دیرتر نشده زیرا این نسبت برای بانکی مانند جای کشاورزی اصلا جالب نیست.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.