افزایش تورم ماهانه مسکن در تهران

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران،‌ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌ مسکونی در تیر ١٤٠١ شهر تهران ٨,٣ درصد بوده است.
کد خبر : 16087
تاریخ انتشار : شنبه 8 مرداد 1401 - 17:22
افزایش تورم ماهانه مسکن در تهران

به گزارش وقت خبر، مسکن در ایران تبدیل به کالای سرمایه‌ای شده در حالی که در همه جای دنیا در شرایط عادی و نرمال کالای مصرفی است. بنابراین سوداگری در بخش مسکن به نابسامانی در این بازار دامن زده و باید گفت که سوداگری در این بخش بیش از سایر بازار‌ها بوده است.

 

 

در دوره‌ای که تورم سنگین بر اقتصاد کشور سایه انداخته، اجاره مسکن هم در امان نبوده است و رشد‌های تند و تیزی را تجربه کرده است. این اتفاق منجر شده تا سهم هزینه مسکن در سبد هزینه خانوار‌های ایرانی به سطوح بی‌سابقه‌ای برسد و نزدیک به نیمی از هزینه‌های خانوار‌ها را به خود اختصاص دهد.

 

 

هزینه مسکن بخش قابل ملاحظه‌ای از بودجه خانوار را به خود اختصاص می‌دهد و در سال‌های اخیر رشد بسیار بالایی را تجربه کرده است که هزینه بالای مسکن این روز‌ها تبدیل یه معضلی برای زوج‌های جوان شده است.

 

بررسی تورم ماهیانه مسکن در دومین ماه از سه سال اخیر گویای آن است که اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ نرخ رشد ماهیانه مسکن ۲.۵ درصد بوده، اردیبهشت ۱۴۰۰ این عدد ۰.۹ درصد شده و سال ۱۴۰۱ به ۲.۵ درصد رسیده است. این آمار که بر اساس شاخص قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار‌های کشور از سوی مرکز آمار ارایه شده حاکی از آن است که بعد از یک دوره افت نرخ رشد اجاره بها در سال گذشته، امسال قیمت‌ها دچار افزایش شده است.

 

در یک ماه گذشته نیز بازار مسکن کل کشور بر اساس آمار رسمی با مقداری تغییر قیمت مواجه شد. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که تورم مسکن برای خانوار‌های کشور نسبت به ماه قبل، ماه مشابه سال قبل و دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت امسال به ترتیب ۲.۵ درصد، ۳۰.۵ درصد و ۲۷.۲ درصد افزایش داشته است.

 

در تیر ماه ١۴٠١ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ٨,٣ درصد بوده است. تورم ماهانه تیر ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٧.١ درصد)، ١.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

 

شاخص قیمت آپارتمان­های مسکونی شهر تهران با استفاده از اطلاعات ثبتی سامانه املاک و مستغلات کشور و به روش هدانیک محاسبه شده است. جهت محاسبه درصد تغییرات قیمت واحدهای مسکونی؛ شاخص قیمت نسبت به متوسط قیمت، تغییرات قیمت­ها را بهتر نشان می­‌دهد، زیرا مشخصات و کیفیت واحدهای فروش رفته در دوره­های مختلف در محاسبه متوسط قیمت قابل شناسایی نیستند.

 

به عنوان مثال، تعداد واحدهای فروش رفته نوساز در یک دوره امکان دارد بسیار بیشتر از دوره قبل باشد که در این حالت متوسط قیمت دو دوره متوالی با یکدیگر قابل مقایسه نخواهند بود. شاخص قیمت محاسبه شده به روش هدانیک این مشکل را برطرف می‌کند و اثر تغییرات کیفیت در طول دوره‌های مختلف را از بین می‌برد، بنابراین با وجود این­که متوسط قیمت آپارتمان های مسکونی نسبت به شاخص قیمت برای عامه جامعه ملموس­تر است با این حال به دلیل حذف تغییرات کیفیت در محاسبه شاخص قیمت به روش هدانیک؛ تغییرات قیمت در این روش بسیار دقیق­تر از تغییرات قیمت در روش متوسط قیمت است. در این گزارش در کنار شاخص قیمت، متوسط قیمت آپارتمان­های مسکونی شهر تهران نیز آورده شده است. پیشنهاد می­شود برای آگاهی از درصد تغییرات قیمت آپارتمان­های مسکونی، از شاخص قیمت و برای آگاهی از سطح قیمت­ها از میانگین قیمت استفاده شود.

 

شاخص قیمت (فروردین ١۴٠٠=١٠٠)

 

در تیر ماه ١۴٠١ عدد شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ١۵١,٩رسیده است که نسبت به ماه قبل (١۴٠.٣)، ٨.٣ درصد افزایش داشته است.

 

افزایش تورم ماهانه

 

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در تیر ماه ١۴٠١ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ٨,٣ درصد بوده است. تورم ماهانه تیر ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٧.١ درصد)، ١.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

 

افزایش تورم نقطه‌ به نقطه

 

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در تیر ماه ١۴٠١ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ۴۵,٢ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل (٣۵.۵ درصد) ٩.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

 

افزایش تورم سالانه

 

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم سالانه تیر ماه ١۴٠١ املاک مسکونی شهر تهران به عدد ٢٧,١ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل(٢۶.۴ درصد)، ٠.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

 

متوسط قیمت آپارتمان­های مسکونی مناطق ٢٢گانه شهر تهران

 

در تیر ماه ١۴٠١ متوسط وزنی[١] قیمت آپارتمان‌های مسکونی فروش رفته در مناطق ٢٢گانه شهر تهران به ۴۴٨۴٠٧ هزار ریال رسیده است. در این ماه منطقه ١ با متوسط قیمت ٨۴۵٢٢٠ هزار ریال بیشترین و منطقه ١٧ با متوسط قیمت ٢٢٨٩٠٣ هزار ریال کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده ­اند.

 

میانگین حسابی تیر ماه ١۴٠١ برابر با ۴٢٨٧٩٧ هزار ریال می‌­باشد

 

– میانگین حسابی: در سطح منطقه میانگین حسابی یک متر مربع زیر بنای آپارتمان­های مسکونی محاسبه و در سطح کل شهر تهران از وزن منطقه­ای (جهت از بین بردن اثر حجم معاملات) استفاده شده است.

 

– میانگین وزنی: در سطح منطقه از مساحت ملک فروش رفته و در سطح کل شهر تهران از وزن منطقه­ای (جهت از بین بردن اثر حجم معاملات) به عنوان وزن استفاده شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.