رشد ۱۱ درصدی تولید محصولات باغی در سال جاری

Print Friendly, PDF & Email

بر اساس نتایج حاصل از طرح آمارگیری باغداری ۱۳۹۸، مقدار تولید محصولات باغی در حدود ١٣ میلیون تن برآورد شده که نسبت به سال ١٣٩۶ بیش از ١١ درصد افزایش یافته است.

کد خبر : 2247
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 اسفند 1398 - 14:47
رشد ۱۱ درصدی تولید محصولات باغی در سال جاری
Print Friendly, PDF & Email

به گزارش وقت خبر . بر اساس نتایج حاصل از طرح آمارگیری باغداری ۱۳۹۸، مقدار تولید محصولات باغی (گیاهان دائمی) در حدود ١٣ میلیون تن برآورد شده که نسبت به سال ١٣٩۶ بیش از ١١ درصد افزایش یافته است. همچنین مساحت باغ‌ها و قلمستان های کشور در دوره آمارگیری (٣٠ تیر تا ٢٢ مرداد ١٣٩٨)، در حدود ٩.١ میلیون هکتار برآورد شده است.

نتایج حاصل از این طرح نشان می دهد که ٧۶ درصد از کل تولید محصولات باغی در سال ١٣٩٨ به‌ترتیب به تولید پرتقال و نارنگی، سیب، انگور، خرما، انار، و گروه هلو، شلیل و شفتالو اختصاص داشته است.

بر اساس نتایج حاصل از این طرح، مقدار تولید پرتقال و نارنگی در سال ١٣٩٨ در حدود ٩.٢ میلیون تن برآورد شده که ٣۶ درصد افزایش نسبت به سال ١٣٩۶ یافته است.

همچنین برآورد مقدار تولید انگور در سال ١٣٩٨، برابر با ٩.١ میلیون تن بوده که ١٠ درصد افزایش نسبت به سال ١٣٩۶ داشته است.

مقدار تولید سیب نیز ٢.٢ میلیون تن برآورد شده که نسبت به سال ١٣٩۶ در حدود ٧ درصد کاهش داشته است. همچنین مقدار تولید خرما در سال ١٣٩٨ در حدود ٣.١ میلیون تن برآورد شده که افزایشی ٩ درصدی نسبت به سال ١٣٩۶ نشان می‌دهد.

آمارگیری باغداری در تابستان سال ١٣٩٨ با هدف برآورد میزان تولید محصولات باغی، مساحت باغ‌ها و قلمستان های کشور، و تهیه اقلام مورد نیاز حساب‌های ملی، توسط مرکز آمار ایران و با همکاری سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌های کشور اجرا شد. در اجرای این آمارگیری، بیش از ۶۰۰ نفر نیروی انسانی مشارکت داشتند.

با توجه به زمان اجرای طرح )تابستان ١٣٩٨( مقدار تولید سال ١٣٩٨ در مورد محصولاتی از قبیل گیلاس، آلبالو، انواع آلو و گوجه و… رقم قطعی تولید و برای محصولاتی از قبیل پرتقال، نارنگی، سیب و… که برداشت آن‌ها بعد از اجرای طرح انجام شده، برآورد تولید می‌باشد./فارس

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.